Mládková pracovala v nemocnici jako sestra 35 let. Na pracoviště nastoupila i jeden z prosincových dnů roku 2006, kdy se krátce po sobě narodila děvčátka Nikola a Veronika. Jejich matky ale nedostaly své děti, při manipulaci s novorozeňaty došlo k záměně.

Podle nemocnice podíl na výměně nesla i Mládková, a proto ji v říjnu 2007 vyhodila. Sestra si ale stála za tím, že se žádné chyby nedopustila a svoje povinnosti plnila správně, a nemocnici proto zažalovala o neplatnost výpovědi.

Číselné štítky byly prohozené

Podle advokáta nemocnice Martina Urbáška sestra neprověřila dostatečně identifikaci dětí. „Váha obou dětí se několik hodin po porodu lišila o více jak půl kilogramu, jedno navíc mělo na hlavě hematom,“ prohlásil advokát.

Mládková však upozornila, že děti měla v péči jen velmi krátkou dobu a navíc byly váženy na jiném oddělení. Při koupání se jim navíc smazala jména napsaná na nožičkách, proto se řídila jen číselnými štítky, které děti měly. Ty ovšem byly také prohozeny a ani policii se nepodařilo zjistit, jak k tomu došlo.

Poté, co se na záměnu přišlo, změnila Třebíčská nemocnice pravidla pro zacházení s novorozenci a potrestala sedm pracovníků. Rodiny vyměněných dětí vysoudily na špitálu třímiliónové odškodnění.