Respekt musí podle verdiktu do osmi dnů zveřejnit omluvu za to, že nepravdivým článkem zasáhl do osobních práv a profesní cti ministra Grosse. "Žalovaný neunesl důkazní břemeno," uvedla soudkyně Dagmar Stamidisová.

Ministr naproti tomu podle ní neprokázal, že mu vznikla újma, kterou by bylo možno kompenzovat finanční částkou. "Je to osoba veřejně činná a musí počítat s tím, že bude sledován nejen jeho pracovní, ale i osobní život při vzniku sebemenších pochybností," zdůvodnila verdikt Stamidisová.

Argumenty - pokles popularity a deprese

Samotný ministr vnitra u soudu přiznal, že Palochová je rodinná známá a že si s ní občas stejně jako s Babišem telefonoval. Podle něj však ani jeden není podezřelý pro závažnou trestnou činnost a tedy nebyl odposloucháván policií.

K dnešnímu jednání se vedle něj dostavil i ministr kultury Pavel Dostál a jeho kolegyně z resortu školství Petra Buzková. Podle Dostála upadl Gross po zveřejnění článku do hluboké deprese. Grossův právní zástupce zase tvrdil, že jeho mandantovi bezprostředně poté klesla popularita o čtyři procenta.

Kvůli stejnému článku zažaloval Respekt také bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík, který se již s týdeníkem dohodl mimosoudně a žalobu stáhl.

Případ není definitivně rozhodnut, protože rozsudek není pravomocný. Obě strany zvažují odvolání.