Muž se při zatýkání pokusil spáchat sebevraždu, několikrát se bodl do krku. Ležel v kómatu na jednotce intenzivní péče, takže nemohl být vyslechnut ani mu nemohlo být sděleno obvinění.

Kosinová už před týdnem uvedla, že 68letému V.Š.  z Prahy Proseka lékaři nedávají příliš velkou šanci na přežití: "Prognóza lékařů je velmi nejistá. Dobu léčení v nemocnici nelze odhadnout. Podezřelý pachatel je ve stavu po mozkové mrtvici. Má zavřené oči, nehýbá se, nekomunikuje." Přesto muže neustále hlídali policisté. Měli strach, aby se nezabil.

DNA ho usvědčovala

Ani v případě, že by se muž uzdravil, nebylo podle lékařů jisté, jestli zranění nepoškodí jeho paměť. "Pro vyšetřovatele ale to nebude vážný problém. Analýza DNA podezřelého jednoznačně usvědčuje," uvedla již dříve Kosinová.

Policie na základě genetických expertiz a dalších důkazů bývalému zámečníkovi, který se z vlastní vůle stal bombovým atentátníkem, přičítá minimálně 18 bombových útoků, pokusů o bombové útoky a výhrůžky bombou.

BOMBOVÉ ÚTOKY A HROZBY ATENTÁTNÍKA
10. březen 1999 - Exploze nálože v čekárně chirurgické ambulance na poliklinice v Praze-Vysočanech.
14. duben 1999 - Zaměstnanci Českých drah nalezli bombu ještě před jejím výbuchem na železniční trati Dolní Beřkovice-Cítov na Mělnicku.
5. srpen 1999 - Výbuch na železniční trati Dolní Beřkovice-Vraňany na Mělnicku poškodil přední část lokomotivy.
28. srpen 2000 - Výbuch nástražného systému na železniční trati Praha-Plzeň v Černošicích v okrese Praha-západ. Exploze poškodila železniční svršek. Jedna kolejnice byla naříznutá a praskla.
30. září 2002 - Výhrůžný dopis odeslaný sběrnou poštou Malešice.
19. listopad 2002 - Výbušný systém byl uložen pod naříznutými kolejemi v Praze 9-Kyjích. Výbušná směs nebyla plně funkční, vybuchnout však mohla přiložená rozbuška.
29. listopadu 2002 - Navrtanou a podhrabanou kolej objevil pochůzkář Českých drah u Tatců na trati Praha-Česká Třebová.
22. leden 2003 - Výhrůžný dopis ministerstvu vnitra s oslovením "Mrzáci".
5. březen 2003 - Výhrůžný dopis oznamující útok na pomník Winstona Churchilla v Praze 3.
7. květen 2003 - Poškození železniční koleje na trati Újezd nad Lesy-Úvaly u Prahy.
22. květen 2003 - Hrozba útoku na pomník česko-německého smíření na Bukové hoře v Teplicích nad Metují.
20. červen 2003 - Výhrůžný dopis s hrozbou útoku v Kostěnicích.
21. červenec 2003 - Hrozba útoku na hotel Duo v Praze 9.
20. srpen 2003 - Nález nálože u pomníku Ticháček.
27. září 2003 - Exploze nástražného výbušného systému na železniční trati v Černošicích u Prahy.
11. říjen 2003 - Výbuch nálože u památníku obětí komunismu v Praze 1.
23. říjen 2003 - Pohrůžka bombovým útokem na hotel Duo v Praze 9.
9. listopad 2003 - Výbuch nálože u hotelu Duo v Praze 9.
29. prosinec 2003 - Zadržení sabotéra při pokusu instalovat nálož u pomníku česko-německého smíření na Bukové hoře v Teplicích nad Metují.
(apb)

Pachatel byl chycen při činu

Policie bývalému zámečníkovi připisuje osmnáct skutků a třináct považuje za prokázané. Muž poprvé zaútočil po odchodu do důchodu v roce 1999, kdy umístil igelitku s náloží do čekárny pražské nemocnice ve Vysočanech. Dále nařezával železniční koleje a pokládal k nim bomby na různých místech republiky. Chycen byl přímo při činu. Policie ho dopadla na Bukové hoře u Teplic nad Metují, kde se chystal nastražit bombu u památníku českoněmeckého smíření.

Podle policie to byl samouk, takže některé jeho pokusy o odpálení byly neúspěšné. Policejní prezident Jiří Kolář však sdělil, že postupně se zdokonaloval, takže jeho nebezpečnost stoupala.