Nebýt telefonátu zaměstnanců nedaleké energetiky, kteří v oknech budovy spatřili mihotající se plameny, a také vrátného, který k noční směně rychle doběhl, mohlo dojít v hlučném provozu granulovacích strojů a drtiček plastů k nejhoršímu - hořící stropy čtyřpatrové haly by spadly na nicnetušící dělníky v přízemí.

„Slyšel jsem divné zvuky a praskání skleněných výplní oken. Proto jsem hned běžel za chlapama, aby z hořící budovy rychle zmizeli. Vím, v jakém stavu v tomto areálu všechno je,“ řekl Právu vrátný noční směny Vladimír Behanec. O všechny muže z noční směny měl pořádný strach. Určitě i proto, že jedním z nich byl i jeho syn Martin Loch.

„Hned jak jsem to viděl, jsem věděl, že to bude hrůza. Ale nad ránem ten děs překonal i mé nejčernější předpoklady,“ poznamenal Behanec.

Policisté hlídkující v zamořených oblastech museli používat plynovou masku.

Policisté hlídkující v zamořených oblastech museli používat plynovou masku.

FOTO: Aleš Fuksa, Právo

Martin Loch v noci na pátek pracoval na drtičce plastových odpadů. Jakmile jeho a další čtyři muže vrátný na požár upozornil, snažili se vzít hasicí přístroje a s živlem bojovat.

„Hořelo ve vyšších patrech, my jsme se ale dostali jen do prvního. Všude bylo plno dýmu. Nemohli jsme skoro dýchat. V ten okamžik už do objektu vběhli i hasiči. Ukázal jsem jim alespoň cestu do vrchních pater,“ poznamenal Loch.

V Chropyni hoří obrovská výrobna plastů. Zdroj: Česká televize ČT24

Na poslední chvíli pětice mužů zachránila alespoň malou část majetku. Z hořící budovy vyvezli čtyři vysokozdvižné vozíky. „Nic víc už se nedalo absolutně dělat. Kdo ví, od čeho to chytlo, možná od elektriky. Ale nechci moc spekulovat,“ doplnil třiatřicetiletý muž.

FOTO: HZS Zlínského kraje

„Během půlhodinky hořela celá střecha. Pak už to byl jen okamžik, kdy začal hořet uskladněný plastový odpad. Bylo to štěstí v neštěstí, že k požáru došlo v noci. Přes den v budově dělá přes čtyřicet lidí,“ podotkl Loch.

Několik desítek metrů vysoké plameny podle svědků zcela ozářily stodvacetimetrový sousední komín. Velikost požáru dokumentuje i kouřový mrak, který na obloze vytvořil více než šedesátikilometrovou čáru. Svědkové jej spatřili i nad Bánovem na Uherskobrodsku.