„Toxikologické vyšetření prokázalo, že řidič měl v době nehody v krvi metamfetamin, a to ve výši 9,2 miligramu na litr. Podle znalců se jedná o velmi vysokou hodnotu,“ řekl Právu Libor Pilař z policejního ředitelství Plzeň-jih. Případ policie odloží, protože nelze trestně stíhat zemřelého.

Video

Tragédie na silnici - tři mrtví při nehodě u Dobřan

Naměřené množství metamfetaminu neboli pervitinu u zmiňovaného řidiče je podle toxikoložky Marie Staňkové  z ústavu soudního lékařství v Ostravě tisíckrát vyšší než hodnota, která se bere za prokázaný pozitivní nález.

„Taková dávka by mohla být pro člověka, který není na drogy navyklý, smrtelná. Je to neslučitelné s řízením motorového vozidla. Lidé pod vlivem tak vysokého množství psychotropní látky jsou zcela mimo realitu. Tou nabuzeností a obrovským návalem energie mají pocit nepřemožitelnosti. To se projevuje agresivním stylem jízdy. Padají všechny zábrany, pro ně žádné dopravní předpisy neexistují,“ vysvětlila Staňková.

Záchranáři už nedokázali posádce BMW pomoci.

Záchranáři už nedokázali posádce BMW pomoci.

FOTO: Patrik Biskup, Právo

Odborníci se shodují v tom, že buď si dal řidič čerstvou dávku během jízdy, anebo musel být na drogy navyklý a požívat je dnes a denně.

„Hranice, kdy má člověk vlivem metamfetaminu už zcela odbržděné schopnosti reálně hodnotit situaci, je kolem jednoho miligramu,“ dodala expertka.

Na semaforu zaspal

Kličkující BMW na sebe upoutalo pozornost projíždějících řidičů už při výjezdu z Klatov. O pár desítek kilometrů dál riskantní jízda vozidla skončila, když v protisměru narazilo do linkového autobusu. „Auto chvílemi křižovalo silnici od krajnice ke krajnici, raději jsem si od něj nechával odstup. Na křižovatce v Přešticích dokonce jeho řidič zaspal na semaforu, musel jsem ho probudit,“ řekl Právu krátce po nehodě šofér z kamiónu, který jel za BMW už od Klatov.

Následky tragické dopravní nehody u Dobřan.

Následky tragické dopravní nehody u Dobřan.

FOTO: Patrik Biskup, Právo

Štěstí měl řidič autobusu, který stačil instinktivně strhnout volant doprava a zamezit tak čelnímu střetu. „Jel jsem asi osmdesátikilometrovou rychlostí. Proti mně se najednou vyřítil auťák, tak jsem se snažil strhnout řízení, ale úplně se to nepodařilo. Po nárazu nás to odhodilo mimo silnici mezi stromy,“ popsal Právu srážku řidič autobusu Václav Tříska. Záchranka ošetřila osm cestujících, kteří si natloukli o sedadlo před sebou.

Další z řidičů, Tomáš Hrach z Plzně viděl srážku na vlastní oči. „Jel jsem hned za tím autobusem. Bavorák vjel přímo pod něj. Byla to pecka, zastavil jsem a šel k nehodě. Vypadalo to hrůzostrašně, auto bylo úplně bez střechy,“ řekl tehdy Právu Hrach.

Ve vozidle BMW cestovali kromě řidiče ještě 39letý muž z Klatov a dále 23letá žena z Plzně. Policisté ve vozidle našli několik pytlíčků s krystalickou látkou, větší obnos peněz a povzbuzující prášky ke zlepšení erekce.