Policejní těžkooděnci v rakouských i českých uniformách lemovali v pondělí dopoledne sídlo společného předávacího pracoviště policií obou sousedních zemí v rakouském Drasenhofenu nedaleko Mikulova. Právě tam přivezla eskorta rakouské justiční stráže a policie Romana Vaškůje, který byl 22. března podruhé zadržen v Rakousku.

“Od rakouských kolegů jsme převzali osmačtyřicetiletého českého státního příslušníka, který byl v ČR odsouzen k trestu odnětí svobody v délce 7,5 roku za trestný čin krácení daně, poplatku a jiné podobné platby. Vzhledem k tomu, že k zatčení došlo na území Rakouska, konkrétně ve Vídni, byl předán na hraničním přechodu Drasenhofen - Mikulov do rukou české policie. Osoba bude dodána do výkonu trestu. Ještě mu zbývá vykonat pět let,” uvedl mluvčí policejního prezídia Jaroslav Ibehej.

Vaškůj předloni v červenci uprchl do zahraničí. Ukrýval se v Rakousku a jak se chlubil, dovolil si dokonce jezdit na návštěvy do České republiky. Po necelém roce, v červnu minulého roku, byl v Rakousku zadržen a začalo jednání o jeho vydání do Česka.

Rakouský soud v závěru listopadu nepravomocně povolil vydání povolil. Než verdikt nabyl právní moci, uplynula maximální doba vazby a 3. prosince se podnikatel dostal na svobodu. Dařilo se mu vyhýbat policistům až do 22. března, kdy byl zadržen ve Vídni.

Podle policejního rady Michaela Weissa z Národní centrály Sirene v České republice vlastní předání muže nebylo náročnou operací. Nutné bylo jen domluvit a zorganizovat synchronizaci postupu obou policií. Na hranici se ale policisté na dlouhé desítky minut zdrželi.

V ukrývání před zákonem si počínal velmi zkušeně. Museli jsme po něm složitě pátrat.policejní rada

“Zatímco pro rakouskou stranu se jednalo o předání krabice osobních věcí, my musíme zaevidovat zvlášť každou položku. To bylo příčinou,” vysvětlil Weiss.

 Neplatil spotřební daň

V ukrývání před zákonem si Vaškůj počínal velmi zkušeně. "Museli jsme po něm složitě pátrat, stačí jen připomenout, že při prvním zajištění v Rakousku předložil falešné doklady,” uvedl Weiss.

Roman Vaškůj se zapsal do povědomí vícekrát. První stopu zanechal v letech 1994 a 1995, kdy se mu podařilo z bratislavského Slovnaftu dostat do České republiky tisíce tun nafty a benzínu, aniž by zaplatil spotřební daň.

Podvod odhalil jeden z celníků tehdejšího hraničního přechodu na dálnici D 2 v Lanžhotě, který se pozastavil nad kvalitou otisku razítka, povolujícího celní odbavení cisterny ve vnitrozemí.

Po dlouhém šetření a sporu byl za podvod odsouzen. Pykají ale i řidiči, kteří naftu podle objednávek vozili. Druhý věhlas podnikateli zajistila intervence do případu Čunek, kde se měl pokusit uplatnit Marcelu Urbanovou, svědkyni v korupční kauze vsetínského starosty.