Soud sice poslal obviněného muže kvůli podezření z vraždy a znásilnění devítileté Aničky do vazby, žádný přímý a jednoznačný důkaz proti němu ale zatím neexistuje. Právu to řekl mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 8 Martin Slováček.

Po rozhodnutí soudu o vazbě to řekl i soudce Petr Novák.

Členové justiční stráže hlídají jednací síň soudu.

Členové justiční stráže hlídají jednací síň soudu.

FOTO: Petr Horník, Právo

Soudce, který minule jedenačtyřicetiletého muže pustil na svobodu, tentokrát o uvalení vazby rozhodl především proto, že už se našlo tělo oběti.

 

Žádný přímý důkaz, který by obviněného spojoval přímo s vraždou, zatím neexistuje.mluvčí soudu

 

„Tím je jasné, že se stal násilný trestný čin a obviněný byl prokazatelně v inkriminované době na místě činu, což prokázaly stopy jeho DNA na již dříve nalezeném batohu. Žádný přímý důkaz, který by obviněného spojoval přímo s vraždou, ale zatím neexistuje,“ konstatoval Slováček.

Na těle oběti podle něj sice byly nalezeny biologické stopy, ale ty ještě nebyly vyhodnoceny. „Zda patří obviněnému, tak zatím není jasné. Předpokládám, že v současné době to zkoumají příslušní odborníci,“ poznamenal mluvčí soudu.

Policie přiváží obviněného muže k soudu.

Policie přiváží obviněného muže k soudu.

FOTO: Petr Horník, Právo

Způsob, jakým Anička zemřela, odmítá policie upřesnit. Podle informací Práva ze zdrojů blízkých vyšetřování byla dívka zardoušena rukama (o škrcení se hovoří v případě užití škrtidla).

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová se ke způsobu smrti odmítla jakkoliv vyjadřovat. „K tomu nebudeme říkat nic,“ uvedla mluvčí.

Vypovídal pouze k rodinné situaci

Podle soudce Petra Nováka vypovídal obviněný muž před soudem jen o svých rodinných poměrech a své osobní situaci, například o zaměstnání. " Obviněný popřel trestnou činnost a dále uvedl, že se nebude vyjadřovat, což je jeho právo." řekl Novák.

O uvalení vazby rozhodoval soudce Petr Fassati, tedy stejný soudce jako na podzim. Tehdy na muže vazbu neuvalil. Nyní soud vazbu zdůvodnil obavami z útěku a také obavami z pokračování v trestné činnosti.

Obhájce obviněného Jan Fidler odmítl případ jakkoliv komentovat. Obviněný si ale ponechal lhůtu na rozmyšlenou pro případné odvolání.

Ve škole, kam Anička chodila, vzniklo pietní místo plné svíček.

Ve škole, kam Anička chodila, vzniklo pietní místo plné svíček.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Jediný obviněný

Policie muže, který byl již od loňského podzimu jediným podezřelým v případu pohřešované dívky, zadržela opětovně tuto středu poté, co se našly její ostatky zahrabané v zemi v pražské Troji.

Deník Blesk v pátek informoval, že podle vyšetřovatelů byla dívka uškrcena. Podle Aktuálně.cz mají kriminalisté nejnověji k dispozici také biologické stopy z nalezeného těla. Ty mají dokazovat, že obviněný muž byl s dítětem v kontaktu.

Ještě ve středu a následně ve čtvrtek byl muž podroben několika výslechům. Po nich ho policisté obvinili ze tří trestných činů, a to z vraždy, znásilnění a krádeže vloupáním. Od podzimu již čelil obvinění z omezování osobní svobody. Policisté mu prokázali 17 případů majetkové trestné činnosti.

Policie: důkazů je tentokrát dost

Na podzim policisté pro obviněného vazbu také navrhovali, soudce však nenašel dostatek důkazů pro takové rozhodnutí a muže pustil na svobodu.

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová v té souvislosti tento týden uvedla, že kriminalisté se nyní dobře připravili a shromáždili potřebné důkazy.

Obviněný muž s policií dlouhodobě spolupracuje jen minimálně, odmítá vypovídat a vyhýbá se také další konfrontaci na detektoru lži. Na podzim policisté našli jeho DNA na nalezeném batohu dívky.