Policisté mohou v případě nečitelné, nebo dokonce chybějící registrační značky na vozidle uložit pokutu až do výše deseti tisíc korun. To pro mnohé motoristy ale není dostatečným strašákem, proto tuto povinnost často zanedbávají.

Opomíjejí přitom další možnost trestu, který mohou dostat. Tím je zabavení řidičského průkazu až na jeden rok. A přijít na rok o řidičské oprávnění kvůli zašpiněné značce by už mohlo mrzet více.

„Za tento přestupek se trestné body nepřidělují,“ řekl Novinkám dopravní expert Autoklubu ČR Václav Špička. Řidiči by podle něj měli své značky na voze zkontrolovat vždy před jízdou. „Nic nenařizuje, aby řidič během jízdy zastavil a kontroloval čitelnost značky,“ doplnil Špička.

V provozu jsou ale také situace, při kterých mohou policisté přimhouřit oči. Jedná se zejména o nepříznivé počasí, kde například při sněhové vánici zmizí značky pod sněhem během několika minut a odstraňování sněhu je v takovém případě marnou dřinou. „Policisté pak mohou přestupek vyřešit domluvou, nebo malou blokovou pokutou,“ upřesnil Špička.