„Trpěla jsem bolestí několik měsíců, byla to příšerná bolest, prášky nepomáhaly. Několikrát jsem přemýšlela i o sebevraždě,“ popsala krátce poté, co lékaři na svou chybu přišli a špachtli z těla odstranili, své pocity Právu Kopečková.

Po odhalení chyby se z funkce poroučel primář Soukal, který se ale pak znovu do čela oddělení vrátil, potrestány byly i tři sestry.

Sestry upozornily na špatný systém

Zásadní pochybení mělo alespoň jeden pozitivní následek, v nemocnici se změnil systém při zacházení s operačními nástroji. Obžalované zdravotní sestry totiž při svých výpovědích ukázaly, že původní systém byl dost zmatený a na případné chyby nereagoval dostatečně pružně.

„Po sterilizaci jsem kompletovala nástroje, ale protože jsem byla na pracovišti sama, musela jsem odbíhat k dalším nástrojům, které přicházely ze sálů. Že jeden nástroj chybí, jsme zjistily za devět dní, hledaly jsme všude, a když jsme ho nenašly, myslely jsme, že skončil ve spalovně s odpadem z operačního sálu. Vše jsme samozřejmě nahlásily,“ řekla u soudu jedna ze sester.

„Byla to složitá operace, v průběhu přinesli na sál další nástroje, už jsem je nestačila spočítat všechny, ale ten konkrétní nástroj jsem nikomu z lékařů nepodávala. Někdy se ale stane, že si doktor vezme nástroj sám, aniž o tom vím,“ prohlásila zase instrumentářka.

Soud nakonec jednání odročil na duben kvůli výslechu znalců.