„Vystresovaná liška vláčela železa za sebou a nenechala k sobě nikoho přiblížit. Když jsme ji chtěli chytit, tak dokonce skočila do potoka a brodila se vodou několik metrů. Nakonec jsme ji lapili do podběráku,“ řekl vedoucí záchranné stanice zvířat v Plzni Karel Makoň.

Poraněnou lišku ekologové ošetřili a vypustili zpět do přírody. „Vyndali jsme jí packu ze želez a ránu ošetřili. Čtyři prsty byly definitivně amputovány a odděleny. Rozhodli jsme se ji vrátit zpět a nechat její další osud na přírodě. Na cestu dostala ještě antibiotika,“ uvedl dále Makoň.

Liška chycená do pasti

FOTO: Záchranná stanice živočichů 

Lišky podle Makoně nejsou zákeřná zvířata „Většinou neútočí, do poslední chvíle utíkají a snaží se schovávat. Když je už nejhůře, stočí se do klubíčka a kousáním se brání před uchopením za ocas. Málokdy dělá liška proti člověku cílené výpady, jako třeba kuna nebo kočky,“ sdělil  Makoň.

Používání čelisťových pastí je podle Makoně zakázáno zákonem na ochranu zvířat proti týrání. „Tento případ není zdaleka ojedinělý, za 18 let naší činnosti jsem řešil podobných případů již několik desítek,“ prohlásil šéf záchranné stanice.