Mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková ČTK řekla, že rakouský soud koncem listopadu nepravomocně povolil podnikatelovo vydání do České republiky. Po několika dnech, 3. prosince, však tamní orgány Vaškůje propustily z vazby. "Uplynula maximální lhůta, po kterou ho bylo v Rakousku možné ve věznici držet," uvedla Palečková.

Telefon Romana Vaškůje, který používal v době před svým odchodem z ČR a pobytem ve vazební věznici v Rakousku, nebyl v pátek odpoledne dostupný.

Vaškůj měl důvodů k útěku více. V ČR byl pravomocně odsouzen za daňové podvody na 7,5 roku vězení. Vedle toho se pokoušel uplatit svědkyni v kauze expředsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka Marcelu Urbanovou.

Vaškůj si dovozem motorové nafty a benzínu ze Slovenska v letech 1994 a 1995 přišel díky neplacení daní na půl miliardy korun. Zboží totiž papírově převáděl na čtyři mladíky - bílé koně - kteří o palivech nebo daních neměli ani ponětí, natož aby měli peníze na zaplacení daně. Podle některých spekulací byly do dovozu a machinací zapojeni i někteří celníci.

Minulý rok v září Ústavní soud odmítl jeho stížnost, v jejímž rámci chtěl dosáhnout osvobození z vězení. Soudci ale stížnost zamítli jako neopodstatněnou.

Soudní spor kolem uplácení klíčové svědkyně zatím neskončil. Podle verdiktu přerovského Okresního soudu se měl Vaškůj pokusit uplatit klíčovou svědkyni v kauze a Čunkovu sekretářku Marcelu Urbanovou. Odvolací soud ale rozsudek zrušil a věc bude muset být znovu projednána.

Vaškůj u soudů tvrdil, že za Urbanovou přišel s potvrzením, že Čunek o úplatku ví. Na papír podle svých slov zfalšoval i Čunkův podpis. Urbanová měla za peníze stáhnout své svědectví, ta ale Vaškůjův návrh použila proti Čunkovi. Bývalý předseda lidovců se brání, že o Vaškůjově iniciativě nevěděl.

Podnikatele dopadla rakouská policie loni v červnu. Vaškůj se pak chlubil, že do ČR jezdil po celou dobu, co byl na útěku před zákony.

Advokátce nevolal

Advokátka Jana Rejžková ze Zlína, která před lety v kauze biolíh Romana Vaškůje obhajovala, o osudu svého bývalého klienta nic neví.

„Jste první, kdo mi říká o jeho propuštění. Když se vám neozývá, tak je asi někde v Rakousku, ne? Se mnou se rozhodně nespojil a pochybuji, že by tak učinil,“ řekl Právu Rejžková.

Advokátka vystupovala nejen ve Vaškůjově případu, ale také v souvislosti s kauzou exministra a bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka v jeho sporu s bývalou sekretářkou Marcelou Urbanovou ohledně údajného půlmiliónového úplatku. „A tam tehdy došlo ke kolizi. Obě kauzy se propojily, docházelo by ke střetu zájmů a já se musela obou případů vzdát,“ dodala Rejžková.

Podle neoficiálního zdroje má Vaškůj v Rakousku zažádáno o politický azyl, jeho žádost je údajně na dobré cestě k vyřízení.