Čtveřice Čechů původem z Lounska podle něj Němce oloupila se zbraní v ruce přímo u něho v bytě, kde ho nejprve surově napadla a poté spoutala. Přestože jim na místě vydal peníze, bankovní karty a cennosti, svázaného jej odvezli na neznámé místo. Tam cizince donutili různými výhrůžkami ke slibu, že na účet jednoho z lupičů pošle další peníze.

Němec pak skutečně odeslal částku 17 tisíc eur (asi 425 tisíc korun), ale ani to vyděračům nestačilo. Dohodli se s ním na osobním předání dalšího, blíže nespecifikovaného obnosu, ale už netušili, že proběhne za dohledu policie, kterou mezitím poškozený kontaktoval.

Dva z Čechů, včetně hlavního organizátora loupeže a vydírání, zadrželi němečtí policisté v březnu přímo při dohodnuté předávce peněz. Dalšího pak krátce nato dopadli detektivové z ÚOOZ po jeho návratu do ČR. Toho už mezitím české soudy vydaly do Německa.

Policisté pak dlouho pátrali po totožnosti posledního z vyděračů, kterého nyní na základě eurozatykače vydaného v Německu chytili. Informace o něm získali detektivové ÚOOZ z kriminálního prostředí v rámci šetření jiných kauz.

Utíkal ten nejagresivnější

„Dne 20. prosince kolem poledne zadrželi detektivové ÚOOZ společně s Útvarem rychlého nasazení v Praze pětadvacetiletého občana ČR, který je v Německu podezřelý z trestných činů únos za účelem vydírání a těžké vydírání za účelem loupeže,“ upřesnil na dotaz Práva mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Doplnil, že zadrženému Čechovi i jeho mladým komplicům ve věku od 23 do 25 let hrozí v Německu šest až deset let vězení. Byl to prý právě nyní zadržený zločinec, kdo držel v ruce zbraň při vniknutí do bytu německého občana a byl při přepadení ze všech nejagresivnější.

Cizince čtveřice vydíráním a násilím oloupila celkem o 70 tisíc eur (cca 1,75 miliónu korun), dodal Hanták s tím, že tři ze čtyř podezřelých nejsou žádná neviňátka. Mají totiž za sebou opakovaně násilnou trestnou činnost.

Před více než týdnem zadržený Čech nyní čeká na vydání k západním sousedům. „Už 23. prosince byla na dotyčného uvalena předběžná vazba, a protože on sám uvedl, že chce být předán do Německa, běží tedy už předávací řízení,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Samotné vydání by tak mohlo být velmi rychlé.