Soudce své rozhodnutí vysvětlil tím, že už vyslechl všechny svědky, které potřeboval, tudíž pominuly důvody pro vazbu u Krále i Středy.

Členové Svatopluka se rozhodli dostavět si domky na vlastní náklady přesto, že už za ně jednou zaplatili. Žalobce je nicméně postavil před soud proto, že údajně jednali v neprospěch ostatních klientů H-Systému, kteří do spolku nevstoupili.

Hlavním obžalovaným ve čtrnáct měsíců trvajícím procesu je zakladatel H-Systému Petr Smetka, který ještě dnes dopoledne nabídl, že půjde do vazby místo nich. "Vyzývám pana (soudce Kamila) Kydalku, ať zamezí zastrašování klientů, propustí pana Krále a Středu, a ať zavře do vazby místo nich mne. Trvám na tom, že jsem H-Systém nevytuneloval," řekl podle ČTK Smetka.

Bydlící rodiny se mají vystěhovat

Smetka také včera zaslal otevřený dopis prezidentovi Václavu Klausovi, ve kterém jej prosí, aby se postavil na stranu poškozených klientů a aby se vahou své osobnosti a úřadu postaral o spravedlnost pro ně.

Smetka rovněž upozorňuje na to, že část bydlících družstevníků, kteří jako jedni z mála dostali domky, se z nich zřejmě bude muset vystěhovat. Konkursní správce již totiž před soudem vyhrál, byť zatím nepravomocně, žalobu v souvislosti se zahrnutím těchto nemovitostí do konkursní podstaty. Smetka zaslal dopis zároveň i předsedovi vlády, ministrovi spravedlnosti a dalším.