Tři týdny poté pak jiný senát stejného soudu dal ve sporu proti ČR za pravdu jemu. "Tím, že podal žalobu, dal jasně najevo, jaký má v té věci názor. Znamená to, že byl podjatý a měl odmítnout o žalobách svých kolegů rozhodovat," zdůvodnil Čermák.

Jak dodal, navrhl kárnému senátu pražského vrchního soudu, aby byl Šalamoun "přísně potrestán". Na dotaz Práva ale odmítl upřesnit, zda navrhuje jeho odvolání z funkce soudce.

Případ putuje k městskému soudu

Proti jinému soudci v souvislosti s touto kauzou Čermák podle svých slov žádný kárný návrh zatím nepodal. "Pouze předsedovi soudu Tome Frankičovi jsem písemně vytkl jeho postup v této věci, zejména to, že on sám jako zástupce žalované strany neuplatnil námitku podjatosti a že o podání žalob neinformoval nadřízená místa soudní správy," uvedl ministr.

Protože ale Čermák, jak řekl, dostal výborné reference jak o Frankičovu působení coby předsedy soudu, tak i o jeho činnosti soudce, rozhodl se, že ho z funkce předsedy soudu neodvolá. Právě Frankič jako představitel státní správy soudu zastupoval v uvedených sporech žalovanou Českou republiku. Když se na něho Šalamoun obrátil s dotazem, zda jako zástupce žalované strany bude namítat jeho podjatost, dostalo se mu odpovědi, že nikoli.

Sám Šalamoun, jak již dříve řekl Právu, se jako podjatý necítil. Proti rozsudkům se ale vedení soudu odvolalo, takže všechny žaloby bude ještě projednávat pražský městský soud.