Jez je součástí malé vodní elektrárny, kterou provozuje rokycanský podnikatel Josef Koloc. Ten se rozhodl vypsat odměnu 100 tisíc korun za informace, které povedou k dopadení sabotéra.

Podomácku vyrobená bomba vybuchla na dně betonové regulační šachty. „Jednalo se o trubku o průměru pět centimetrů naplněnou výbušninou a kovovými šroubky a vruty. Exploze zničila šoupata, kterými se ovládá gumový vak tvořící jez. Škodu odhaduji kolem dvaceti pěti tisíc korun. Ale ve srovnání s tím, co by se mohlo stát, kdyby se v době výbuchu pohybovali v blízkosti nějací lidé, je to zanedbatelné. Tady šlo skutečně o život,“ řekl Právu Koloc.

 

S nikým nemám žádné spory, nikomu nic nedlužím. Spíš to vypadá, že si tam někdo bombu vyzkoušel.provozovatel jezu Josef Koloc

 

Hlídač elektrárny zaregistroval až následky výbuchu. “Bylo mu divné, že došlo k výpadku elektrárny v důsledku malého množství přitékající vody. Proto se šel podívat k jezu, kde zjistil, že došlo k poškození manipulační komory. Byl tak rozrušený, že nedokázal přesně popsat, co se stalo. Do telefonu mi jen řekl, že rozsekali celý jez,“ pokračoval Koloc.

Ten se domnívá, že nešlo o cílený útok na jeho osobu. „Samozřejmě to nemohu stoprocentně vyloučit, ale s nikým nemám žádné spory, nikomu nic nedlužím. Spíš to vypadá, že si tam někdo bombu vyzkoušel. To místo je odlehlé, pár kroků od lesa,“ mínil podnikatel, který vlastní i několik benzinových čerpacích stanic.

Policisté případ kvalifikovali zatím jako poškozování cizí věci. „Zajištěné zbytky výbušného systému jsme předali specialistům na expertízu, “ řekl šéf klatovských kriminalistů Antonín Šmíd s tím, že vyšetřování je teprve na začátku.