"Malému bylo špatně, nevěděli jsme proč, ale když si i další rodiče stěžovali na problémy s čokoládou z adventních kalendářů, uvědomil jsem si, že ji taky jedl. Ale kluk je odolný, nemarodí, tak i tohle překonal jen nevolností," řekl Právu Václav Stříž.

Podle jeho informací větší či menší potíže měla polovina třídy mateřské školy. "Nejvíc to odneslo pět dětí, ale nikdo nemusel být hospitalizován," potvrdila problém jedna z učitelek školky. Maminka jednoho malého maroda a posléze i ředitelka školky navštívily hygienickou stanici se žádostí o pomoc.

"Byla u nás jedna z maminek a kalendář přinesla. Mám proto vzorek adventního kalendáře, který bude příslušně prozkoumán. Ale už na pohled ta čokoláda není dobrá. Přitom její trvanlivost je podle obalu až do roku 2005," vedoucí břeclavského územního pracoviště Krajské hygienické stanice v Brně Jana Laštovičková již o problému s čokoládou věděla.

Jednání s prodejcem

Podle dostupných informací ale nikdo z rodičů zatím nevyhledal lékařskou pomoc a hygienička nemá lékařem potvrzeno, že příčinou potíží je skutečně požití závadné potraviny. "V každém případě ale budeme jednat s prodejcem, aby nevhodnou čokoládu stáhl z prodeje. Pokud rozbor potvrdí závadnost, bude to formou nařízení," řekla hygienička. Adventní kalendáře dostaly děti jako mikulášskou nadílku ve školce. Peníze na obdarování malých školáčků poskytli rodiče a pracovníci mateřské školy čokoládové kalendáře, které mají ukrátit čekání na Vánoce, nakoupili v jednom brněnském hypermarketu.