Soudce Jiří Kučera rozhodl, že vinen je řidič a potrestal jej 18 měsíci vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Rozsudek je nepravomocný, neboť obě strany si ponechaly lhůtu k vyjádření. Květ havaroval na přehledném úseku silnice, když jeho sanitka náhle vyjela do protisměru, kde narazila do mostku.

Květ letos v květnu nehodu vysvětlil tím, že se mu udělalo nevolno a na moment prý ztratil vědomí. Znalkyně z oboru zdravotnictví připustila, že takový stav může na člověka přijít naprosto nečekaně a bez varování. Soudce Kučera tento znalecký závěr akceptoval a za příčinu nehody označil náhlou ztrátu řidičova vědomí, která se v žádném případě nedala předvídat.

Sanitka převozní služby po loňské havárii.

Sanitka převozní služby po loňské havárii.

FOTO: Archiv Právo, Právo

Soud také zkoumal, zda na havárii mohla mít podíl skutečnost, že řidič trpěl těžkou oční vadou, kterou mu dva měsíce před nehodou zjistil oční lékař. Květ ale u soudu uvedl, že v době nehody viděl dobře. „Zraková vada na nehodě podíl neměla,“ konstatoval i soudce Kučera.

Znalci ale zjistili, že pasažéři nebyli za jízdy řádně připoutaní a soud tuto skutečnost dal plně za vinu Květovi.

„Právě to, že převážní pacienti nebyli řádně upoutaní bylo příčinou vážného následku. Prokázalo se, že řidič cestující nepoučil a tím porušil svou povinnost, byť zákon toto pochybení hodnotí jako méně závažné. V tomto konkrétním případě však mělo fatální dopad,“ zdůraznil Kučera.