Soudce Miloslav Studnička pak hlavní líčení odročil a na závěrečné řeči si vyčlenil 5., 6. a 8. října. Rozsudek by si měla čtveřice neonacistů vyslechnout pravděpodobně ve druhém říjnovém týdnu.

Kauzou žhářského útoku se soud začal zabývat už v květnu. Davidu Vaculíkovi, Jaromíru Lukešovi, Václavu Cojocaru a Ivo Müllerovi hrozí 12 až 15 let vězení, případně výjimečný trest. Státní zástupkyně jejich čin kvalifikuje jako pokus o vraždu, obhájci se však budou v chystaných závěrečných řečech snažit přesvědčit soud, že úmyslem jejich klientů nebylo zabíjet.

„Kdybychom věděli, že v domě jsou lidé, nikdy bychom to neudělali,“ řekli soudu několikrát Müller a Cojocaru, jediní, kteří se rozhodli vypovídat. Pokud by jim soud uvěřil, zločin by musel být kvalifikován jinak, což by pro obžalované znamenalo podstatně nižší trestní sazbu.

Na dům romské rodiny ve Vítkově zaútočili mladíci zápalnými lahvemi loni v polovině dubna. Po útoku byli popáleni tři lidé, nejhůře dopadla tehdy dvouletá Natálka, která přežila jen díky špičkové péči ostravských lékařů a také velkému štěstí. Z útoku si však ponese doživotní následky.