„Jsou rozděleni do dvou kolon. Jedna je už u Bratislavy a druhá překročila hranice,“ řekl Právu policejní mluvčí Viktor Plézel. Slovenská policie zatím proti účastníkům závodu nezasahovala. Podle mluvčího jejich pohyb dál monitoruje.

Závodníci směřují na okruh Slovakiaring u Bratislavy, kde mají naplánované jízdy. Ve večerních hodinách by se měli vrátit do Bratislavy, kde budou ubytování v některém z luxusních hotelů.

Podle šéfa dopravní policie Leoše Tržila policisté na dálnici nikoho nestavěli, všichni závodníci jeli maximální rychlostí 130 kilometrů v hodině a dodržovali předpisy.

Ze startu vyjeli v 11

Závod s hodinovým zpožděním odstartoval v jedenáct hodin. Startu předcházela tisková konference, pak vozy vyrazily na závodní okruh ve slovenské Dunajské Stredě, která je oficiálně cílem páteční trasy.

Start závodu Diamond Race

Start závodu Diamond Race

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Už před startem ale měli někteří účastníci problémy. Podle slov šéfa dopravní policie Leoše Tržila pro ČT nepustila policie do závodu šest aut, která neměla v pořádku registrační značku.

Video

Účastníci Diamond Race se na dálnici chovali slušně. Zdroj: Stream

Jeden z členů pořadatelského týmu DJ Uwa nesměl se svým VW Brouk odjet kvůli špatné evidenční značce. Policie ho zastavila hned před hotelem Hilton, kde se předtím účastnil zahajovací tiskové konference.

Na trasu závodu vyjelo 35 účastníků. Policie je v pohotovosti, hlídá několik možných tras přesunu závodníků na Slovensko. Muži zákona hlídkují i v bezprostředním okolí hotelu Hilton, kde byl start.

Start závodu Diamond Race

Start závodu Diamond Race

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Nad hotelem kroužil vrtulník, který měl ještě podle čtvrtečního vyjádření ředitele dopravní policie Leoše Tržila zůstat jen v záloze a vzlétnout v případě problému.

Start závodu Diamond Race

Start závodu Diamond Race

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Start závodu Diamond Race

Start závodu Diamond Race

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Po možných trasách na Slovensko jsou připraveny policejní hlídky. Každý účastník závodu si může vybrat, jak se do cíle dostane. Policie proto monitoruje provoz na D1 a také na hradecké D11.

V souvislosti s ohlášeným závodem luxusních automobilů Diamond Race byla v pátek před polednem v pohotovosti i dopravní policie v Hradci Králové. Na výpadovce z města směrem na Brno hlídka s radarem kontrolovala rychlost projíždějících vozů (na snímku). Účastníci akce ale nakonec zvolili jinou trasu.

FOTO: Jiří Bednář, Právo

Slováci jsou připraveni zasáhnout

Na slovenském závodišti mezi sebou budou vozy závodit o hlavní trofej závodu, kterou je diamant.

Slovenská policie je připravena zasáhnout proti účastníkům Diamond Race, kdyby došlo k porušení zákona.

„Na základě zkušeností z uplynulých let věnujeme akci zvýšenou pozornost. Za přestupky ohrožující účastníky silničního provozu budou řidiči sankcionováni podle zákona. Přijali jsme opatření, abychom zabránili protiprávnímu konání účastníků akce,“ řekl Právu mluvčí Prezidia policejního sboru Slovenské republiky Viktor Plézel.