Dvořák působí jako psychoterapeut. V již probíhajícím soudním procesu čelí obžalobě spolu s manželkou. Hájí se tím, že konopí pěstovali pro léčebné využití a nikdy je neposkytli k možnému zneužití jako marihuany. Dvořák vešel ve známost mimo jiné i jako lídr kandidátky české Pirátské strany v letošních volbách do parlamentu v Olomouckém kraji.

Další případ pěstování konopí v Karlových Varech v rubrice Vaše zprávy z regionů

„Zadokumentujte si to, nafoťte, natočte, ale neničte to. Rostliny ještě nejsou zralé a jsou určeny konkrétním pacientům na léčení,“ apelovala na státního zástupce a policisty během domovní prohlídky Dvořákova manželka Radomíra.

Čtěte také: Od vlády dostane ocenění za léčbu konopím, od soudu možná až pět let vězení

„Rostliny nepatří nám. Má je pronajaté občanské sdružení Konopí je lék, které bylo řádně zaregistrováno ministerstvem vnitra. Sdružení má smlouvy s pacienty na každou rostlinu,“ argumentovala Dvořáková.

Policie byla neoblomná

„Na základě příkazu Okresního soudu v Prostějově je prováděna prohlídka domu a jiných prostor pro podezření ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy a přečinu nedovoleného pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku. Pro uvedenou trestnou činnost byl již majitel objektu stíhán a následně obžalován a v činnosti pokračuje,“ řekla mluvčí prostějovské policie Eva Čeplová.

Osmačtyřicetiletý Dvořák tvrdí, že v zákoně o psychotropních látkách jsou nedostatky, když v ČR není instance, která by vydávala povolení k pěstování konopí pro léčebné účely. Sám je přitom spoluzakladatelem občanského sdružení Konopí je lék, které ministerstvo vnitra zaregistrovalo s posláním šířit poznání o účincích a využití konopí, zejména léčby a samoléčby konopím.

„My tak povolení bádat o léčbě konopím jako jediní v ČR máme, tak jsme potřebovali konopí,“ uvedl Dvořák před soudem. Z různých druhů a částí rostlin konopí vyrábí léčivé přípravky, masti, tinktury a další produkty.

V Praze provozuje Dvořák Konopnou apatyku. Klientům, kteří ho podle jeho slov sami vyhledávají, poskytuje přípravky výměnou za některé komponenty potřebné k výrobě preparátů.

Odvolává se na své působení v protidrogové prevenci, spolupráci s českými i zahraničními lékaři, olomouckou univerzitou a dalšími institucemi i na pochvalná vyjádření klientů, jimž údajně pomohl. Na návrh Vládního výboru pro zdravotně postižené občany získal také ocenění od premiéra minulé vlády Jana Fischera.