Přesto šlo o krádež, trojice Romů ale zřejmě nebude souzena tak tvrdě jako pět cizinců, kteří v noci na úterý rabovali v Chrastavě a Raspenavě, řekl krajský policejní ředitel Milan Franko.

V pondělí večer chytili policisté v Chrastavě dva Rumuny. Od jednoho z domů, které se vysoušejí, odnášeli rotoped. V Raspenavě pak byli v noci zadrženi tři Poláci, když se pokusili vloupat do opuštěné chaty. Upozornili na ně všímaví sousedé. Muži z polského příhraničí jsou také podezřelí z toho, že ve městě ukradli benzín ze dvou aut. Policie všech pět cizinců ještě v úterý obvinila. [celá zpráva]

Za krádež jim hrozí až osm let vězení. Protože se jí dopustili v době živelní pohromy, jsou tresty podstatně tvrdší bez ohledu na výši škody.

Podle ministra vnitra Radka Johna (VV) je ostraha míst, které poničily povodně, výrazně posílena. "Pomáhá policie z Pardubického a Hradeckého kraje, pořádková jednotka nabídla služby, cizinecká policie hlídá. Dokonce policejní inspekce řekla, že pomůže," řekl novinářům John. V Libereckém kraji se střídá na 700 policistů z celé země, pomáhá i celní stráž a cizinecká policie a v kraji operuje také 580 vojáků.