Nejvíce lidí letos umíralo na silnicích v první polovině července. Do poloviny měsíce si havárie vyžádaly téměř šedesát obětí. Vůbec nejvíce lidí zemřelo v pátek 9. července. Tento den se s 12 oběťmi dokonce zapsal do tragických statistik. Naposledy si totiž tolik životů vyžádaly nehody 30. září před čtyřmi lety.

Druhý nejvyšší počet lidí, osm, zemřelo při haváriích 2. července. O den později zahynulo na silnicích sedm lidí. Stejný počet mrtvých zaregistrovali policisté i 17. července.

Přesto policisté zaznamenali i čtyři dny, kdy se nehody obešly bez jakýchkoli obětí na životech.

Dopravní policisté přitom každoročně na konci školního roku upozorňují řidiče, že prázdniny jsou z hlediska nehodovosti rizikovým obdobím. Z tohoto důvodu plánují na oba prázdninové měsíce i mnoho dopravněbezpečnostních akcí. Jen od pátku do neděle jich policie uskuteční na 80. Podle Veroniky Hodačové z policejního prezidia jsou akce naplánovány do denních i nočních hodin.

Příčinu tragické bilance prvních prázdninových dnů nedokážou odborníci přesně pojmenovat. Velkou měrou se na počtu kolizí zřejmě podepsalo i horké počasí, které panovalo velkou část července. Podle odborníků je řidič ve vedru unavený, špatně se soustředí, zhoršují se jeho reakce, je nepřesný a pomalý.