Chrz byl podle svých slov "drzostí ženy šokován". Falešná zubařka má vzdělání zdravotní sestry, zubní lékařství nestudovala, zjistila komora na děkanátu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, dodal právní poradce komory Jiří Slavík.

"Komora podala trestní oznámení na ženu, která se vydávala za zubařku, a to pro podezření z podvodu, poškozování cizích práv, eventuálně padělání a pozměňování úřední listiny," upřesnil Slavík.

Komora vše oznámila také zdravotnímu odboru pražského magistrátu a komunikuje se zaměstnavatelem údajné zubařky. "Ten už s ní ukončil pracovní smlouvu dohodou," řekl právník.

"Komora zahájila s údajnou zubařkou disciplinární řízení, které by nemělo skončit pouhou pokutou, ale vyloučením z komory," dodal Chrz.

Žena zubní lékařství nestudovala

Na případ se podle Slavíka přišlo náhodou. Její kolega oznámil komoře, že zná ženu jako zdravotní sestru a myslí si, že nestudovala zubní lékařství. Komora neprodleně kontaktovala děkanát, odpověděl, že ji jako absolventku neeviduje. Falešná zubařka údajně promovala v roce 1990.

Žena je členkou stomatologické komory šest let, bez členství v profesní organizaci nesmí ošetřovat pacienty. Pracovala jako praktická zubní lékařka v celém spektru výkonů, jež lékař této specializace poskytuje.

Chrz uvedl, že se už dohodl s děkanem první lékařské fakulty a chce oslovit i děkany ostatních lékařských fakult, kde se studuje zubní lékařství, na tom, že komora a školy navzájem propojí své registry, aby se situace v budoucnu už neopakovala. Chrz uvedl, že je to snad jediný případ, který se už nebude opakovat. Snad nikdo jiný nebude tak "drzý", aby se vydával za zubaře.

Praxi prováděl i Albánec s AIDS

V Česku už se loni na jaře vyskytl případ albánského zubaře s HIV, který podle komory nesměl v tuzemsku vykonávat praxi, neboť nebyl členem komory. Podle zjištění komory cizince zaměstnával její člen. Ani ten přitom nesmí na pozici zubního lékaře zaměstnat někoho, kdo sám není členem komory.

Muže loni v březnu zadržela cizinecká policie v ambulanci modřanské polikliniky z podnětu hygieniků. Cizinec navíc pobýval v ČR nelegálně. Hygienická kontrola však neprokázala žádné jeho pochybení. Fakt, že je někdo HIV pozitivní, neznamená, by nemohl vykonávat praxi, shodli se odborníci. Muž pouze nesměl vykonávat rizikovou činnost. Zda neporušil tento zákaz, vyšetřovala policie.