Soud dnes odmítl nejen odvolání Opočenského, ale i státního zástupce, který žádal přísnější trest. Trest není ani příliš přísný, ani příliš mírný, uvedla soudkyně.

Argument obhajoby, že si Opočenský vybíral k sexuálním hrátkám dívky ze sociálně slabých rodin a těmto děvčatům pomáhal ve složité životní situaci, označila soudkyně naopak za přitěžující okolnost. "Kdyby jim chtěl pomáhat, mohl tak činit finančně nebo radou," uvedla. Neobstálo ani tvrzení Opočenského advokáta, že nezletilé dívky většinou již dávno nebyly panny. "V tomto směru je sice tolik nezkazil, ale podporoval je v promiskuitním způsobu života," dodala předsedkyně senátu.

Podle znalců trpí hedofilií

Opočenský před vynesením konečného verdiktu přiznal, že si dosud neuvědomoval svou nemoc. Zálibu v nezletilých dívkách pak přirovnal k závislosti na drogách.

Znalci však zopakovali, že obžalovaný umělec je schopen se ovládnout. Podle nich netrpí ani deviací. Řekli o něm, že je hedofil, což znamená, že nemá sexuální zájem o děti, ale takzvané lolitky, tedy dívky na prahu dospívání.

Opočenského obhájce navrhl pro svého mandanta podmíněný trest. Státní zástupce ale požadoval trest v polovině sazby, což je 4,5 roku vězení.

Obhájce se nepokusí dnešní verdikt zvrátit pomocí mimořádného opraveného prostředku - dovolání k Nejvyššímu soudu, protože tento institut je podle něj nepoužitelný. Zváží prý ale podání ústavní stížnosti.

Další obvinění ze sexuálních deliktů

Obvodní soud pro Prahu 2 Opočenského červenci odsoudil ke třem rokům za to, že nejméně od roku 1999 zval do svého bytu mladičké dívky, které se před ním za úplatu svlékaly a poskytovaly mu sexuální uspokojení. S jednou dívkou mladší 15 let podle obžaloby souložil. Proti rozsudku se tehdy odvolal Opočenský i státní zástupce.

Sochař byl navíc během soudního líčení obviněn z dalších sexuálních deliktů. Počet dívek, které údajně zneužíval, se tak vyšplhal ke dvaceti. Vyšetřování dalších případů ještě neskončilo, policie čeká na posudek.