Jsou reakcí na plány jeho přívrženců připravit jeho útěk z vazby. Právu to ve středu potvrdilo několik důvěryhodných zdrojů z bezpečnostních složek.

„Dostala se k nám informace, že se jej chystali násilně osvobodit, a to dokonce přímo z budovy věznice,“ řekl ve středu Právu policejní zdroj, který je s případem seznámen.

Na možnou hrozbu prý upozornila BIS, a tím plán zřejmě zhatila. O neuskutečněné akci se zmiňuje i včera zveřejněná výroční zpráva této tajné služby. „BIS informovala o tom, že spolupracovníci zatčeného se neúspěšně pokoušeli o propuštění svého vůdce z vyšetřovací vazby nelegálním způsobem,“ píše se v ní.

BIS ve zprávě rovněž upozorňuje na údajné korupční prostředí v českých věznicích, kde se někteří vězňové pokoušejí pomocí úplatků získat různé výhody, požitky, ale i dosáhnout svého propuštění. To byl podle jednoho ze zdrojů Práva i případ tzv. vora v zakoně (viz sloupek).

Jeho advokát Julius Kramarič považuje zprávy o chystaném osvobození svého klienta za nesmysl.

Video

Extrémní bezpečnostní opatření u soudu s vorem v zakoně (Stream.cz)

„Nikdy se nic takového neplánovalo, nedělo, a ani to nikoho nenapadlo. Ani s klientem jsme na toto téma nikdy nehovořili,“ prohlásil Kramarič.

Ani mluvčí vězeňské služby Robert Káčer ve středu neměl o chystaném útěku Soghojana žádné informace. Na druhou stranu ale potvrdil, že na základě poznatků od policie a dalších složek bylo nutné přijmout ve věznicích, kde Soghojan a jeho pět spoluobžalovaných sedí, zvýšená bezpečnostní opatření.

Soghojan byl po svém zatčení loni v březnu a obvinění, že zorganizoval vraždu a pokus o další, umístěn do vazební věznice na Moravě.

Několik dnů před nynějším hlavním líčením jej pak převezli do pankrácké věznice, která sousedí s pražským vrchním soudem, kde jednání tento týden běží. Soghojan prý mimo celu chodí jen spoutaný a v doprovodu dvou strážných.