Obvodní soud uznal lékaře vinným z trestných činů podvodu a porušení cizích práv a uložil mu i trest zákazu činnosti na pět let. Rozsudek je nepravomocný a lze se proti němu odvolat. Obhájce obžalovaného se na místě odvolal. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Veselský k soudu nepřišel a omluvil se.

Lékař pracoval jako urolog v Praze. Jeho prvním podvedeným pacientem byl podle soudu od podzimu 2005 po dva roky kulturista Jindřich Popelář. Veselský mu diagnostikoval zhoubný nádor v močovém měchýři. Podle Popelářových slov pak doktor tvrdil, že jeho nádor nelze léčit jinak než speciální zahraniční metodou. "Po čtyřech injekcích mi řekl, že je nádor odstraněný," vypověděl kulturista. Urologovi prý za to zaplatil 30 000 korun.

Odhalení prvního podvodu spustilo lavinu

Poté šel Popelář podle svých slov na vyšetření před kulturistickou soutěží a jiný lékař zjistil, že rakovinu nikdy neměl. Na základě informací v médiích se pak přihlásili další lidé s podobným osudem. Vesecký tak podle obžaloby vylákal dalších 150 000 korun na pacientovi s poruchami erekce za neúčinné injekce a stejnou částku si vzal od partnera klientky za to, že jí zajistí nadstandardní vyšetření kvůli podezření na sklerodermii. To však podle žalobců neučinil. Veselský se bránil tím, že obvinění jeho bývalých pacientů jsou vymyšlená.

Podle soudce Milana Rossiho své pacienty vystrašil a diagnozu jim nijak nevymlouval. Také otázka na jejich movitost byla mezi prvními. "Zneužil svých medicínských znalostí," dodal Rossi. Obžalovaný má také podle verdiktu soudu  zaplatit poškozeným náhradu v celkové výši 330 000 korun. Tuto částku totiž investovali do svého nadstandardního léčení.

Před soudem nebyl Veselský poprvé

Případem údajného klamání pacientů se již zabývala Česká lékařská komora (ČLK), lékař dostal pokutu 12 000 korun. Muž nestojí před soudem poprvé. V roce 2000 se například podílel na vyoperování nesprávné ledviny. Soudy mu pak za ublížení na zdraví uložily osmiměsíční podmíněný trest. Pacient, kterému lékaři odebrali jedinou zdravou ledvinu, v polovině roku 2004 zemřel. Na podzim 2003 zase urolog vykázal falešnou operaci. Přišel kvůli tomu o místo v královéhradecké fakultní nemocnici, kde do té doby působil.