Čin se stal loni 20. října kolem třetí hodiny ráno. V Riegerově ulici v opilosti řízl nožem do krku neznámého muže a způsobil mu těžké zranění.  Napadený přežil jen díky okamžité první pomoci svědků a následné operaci.

Šafář se obhajoval tím, že v baru, kde před tím popíjel, mu jiní hosté nadávali, že je buzerant a vyhrožovali mu zbitím. Vzhledem k opilosti měl ale tzv. paměťové okno, takže si průběh věcí přesně nepamatuje.

„Pak jsem byl před barem a někdo mi dal zezadu ruku na rameno. Bál jsem se, měl jsem strach z napadení, tak jsem sáhnul do tašky pro nůž a máchl rukou proti osobě, co stála za mnou... Pak si pamatuji, že jsem ležel na zemi a přijela policie. Nechtěl jsem nikoho zabít,“ vypověděl před soudem.

Stíhaní rodiče a problémy ve škole

Připustil, že občas hodně pil kvůli problémům ve škole i doma. Jeho rodiče byli donedávna stíháni a souzeni pro pokus vraždy na mladíkovi, jehož si přizvali ke svým sexuálním hrátkám.

„Nebylo prokázané, že v baru zazněly vyhrůžky na adresu žalovaného, také poškozený popřel, že by došlo k fyzickému kontaktu s ním, takže obhajobu žalovaného lze odmítnout. Vzhledem k opilosti, kterou si žalovaný přivodil sám, byly jeho ovládací schopnosti sice mírně sníženy, rozpoznávací ale nikoliv. Soud přihlédl k jeho dosavadní bezúhonnosti a uložil mu trest při spodní hranici trestní sazby, navíc do věznice s mírnějším režimem,“ uvedla v odůvodnění předsedkyně senátu Ivana Růžičková.

Rozsudek zatím není pravomocný, neboť Šafář se na místě odvolal.