„Je mi líto, co se stalo. Byl bych rád, kdyby to šlo vrátit,“ uvedl ve svém závěrečném slově Fidler. Jeho obhájce Beno Jeřábek zpochybnil tvrzení původního rozsudku, že Fidler je nenapravitelný recidivista.

Muž byl v minulosti odsouzen za dvě vraždy žen. Podle znalců je nenapravitelný.

Jeho společenská nebezpečnost není mimořádná

Podle předsedkyně senátu Vrchního soudu Alexandry Novákové městský soud při uložení původního trestu doživotí porušil zákon. Brutální způsob provedení činu nezohlednil při jeho právní kvalifikaci v rámci rozhodnutí o vině, ale až při rozhodnutí o trestu. „Zde už mohl být použit jen jako přitěžující okolnost,“ řekla soudkyně.

Společenská nebezpečnost pachatele podle Vrchního soudu je sice mimořádně vysoká, ne však mimořádná. Soudu tak prý nezbylo, než verdikt částečně zrušit ve výroku o trestu a uložit mimořádný trest 25 let ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Obhájce nesouhlasil ani s tím, že jeho čin byl mimořádně společensky nebezpečný a nepřiměřeně brutální. „Jednal v silném afektu a navíc nevracel útok poškozeného,“ uvedl advokát.

 

Kdo už by měl dostat doživotní trest, když ne obžalovaný.žalobkyně

 

Obhajobu postavil na argumentu, že Fidler byl zavražděným mužem dlouhodobě šikanován. Žádal pro něj trest od 15 do 20 let. S tím rozhodně nesouhlasí státní zástupkyně Eva Prskavcová.

„Kdo už by měl dostat doživotní trest, když ne obžalovaný,“ uvedla na Fidlerovu adresu.

„Šlo o likvidační útok, při němž oběti zarazil 13 ran. Nevraždil navíc poprvé,“ zdůraznila žalobkyně s tím, že pachatel navíc tělo zohavil, pohodil a nejméně dva dny vedle něj žil, než se pokusil mrtvoly zbavit.