Potvrdila to mluvčí českobudějovické policie Lucie Ptáčková.

Mrtvého 63letého Brabce včera před 17. hodinou nalezl společně s policisty majitel chaty v Božejově na Českobudějovicku, kterou si hudebník několik let pronajímal. Umělec nezanechal žádný dopis na rozloučenou. Jeho osobní vůz byl nalezen v obci Žár nepoškozený a uzamčený. Manželka ho viděla naposledy v pondělí odpoledne. Když se jí neozýval, zalarmovala policii.

Motivem mohla být finanční tíseň

Policie se zatím k motivu sebevraždy nevyjádřila, zatím prý ani neví přesnou domu Brabcovy smrti. Podle televizního režiséra Adama Rezka, který s Brabcem deset let natáčel pro Českou televizi hudební pořad Country Express Praha-Nashville, měl Brabec finanční problémy. "Asi měl velké starosti, myslím, co se týká uživení," řekl Rezek ČTK.

To Právu potvrdil majitel autobazaru z Prahy 8 Pavel Švejda, kterého Brabec poprosil o půjčku letos 3. června. "Znali jsme se pětadvacet let, to Jirka hrál s Naďou Urbánkovou a já jsem mu opravoval v servisu ve Strašnicích jeho chryslera. Teď přišel, že mu banka pozastavila účet a jestli bych mu nehelfnul. Že potřebuje 70 tisíc, že mi je splatí do 30. června. Nikdy předtím si ode mě nepůjčoval, nikdy jsem o něm ani neslyšel, že by si půjčoval jinde. Řekl jsem mu, že mám sice s půjčováním špatné zkušenosti, ale on mi dal směnku a já jsem mu bez problémů peníze půjčil," řekl Právu Švejda.

Jenže 12. června přišel Brabec znovu, že by potřeboval ještě 15 tisíc a že celou částku splatí do konce měsíce. Podle Pavla Švejdy však dluh nesplatil.

Mezi místní příliš nechodil

Obyvatele Božejova i sousedícího Žáru sebevražda umělce zaskočila, ačkoliv to byl podle nich spíš uzavřený člověk a moc mezi ně při svých pobytech na chalupě nechodil. "Byli jsme vždycky pyšní, že k nám jezdí takový umělec. Nevím proč se tak úspěšný člověk rozhodl skončit svůj život tímto způsobem," uvedla účetní Obecního úřadu v Žáru Šárka Némethová.

Také Josef Lejsek z Božejova upozornil, že Brabec byl člověk, který se s každým hned nedružil. "On k nám jezdil jen zřídka. Myslím, že naposledy tady byl před sebevraždou někdy v září. Když jsem se o tom však dověděl bylo mi to líto," konstatoval Lejsek.

Zdrcení přátelé

"Tu hroznou novinu jsem se dozvěděla už v noci. A stále odmítám uvěřit, že Jiří už není mezi živými," komentovala tragédii Brabcova dlouholetá kamarádka a kolegyně Naďa Urbánková. Právě tuto zpěvačku Brabcova skupina Country Beat často doprovázela.

Karel Černoch, který s Brabcem počátkem šedesátých let hrál ve skupině Karkulka, řekl: "Je velmi těžké se s touto skutečností vyrovnat, když se to stane člověku, s nímž se léta znáte, každou chvilku se vidíte a hovoříte spolu. Jiří ale všechny problémy nosil v sobě, nikdy se s nimi nesvěřoval okolí. Žil si svůj vlastní vnitřní život. Velmi mě zpráva o tom, že se zastřelil, zaskočila."