Událost se stala loni 21. března. Tuana zavolal jeho krajan, že se na pozemku u jeho rodinného domku pohybuje cizí člověk, zřejmě zloděj. Muž okamžitě skočil do auta a vyrazil svému příteli na pomoc. Po jeho příjezdu seděl už zloděj v přistavené dodávce a chystal se ujet, Tuan proto vytáhl mačetu a na zloděje zaútočil.

Pobodaný zloděj po útoku vyskočil z auta a dal se na útěk, jenže daleko se nedostal. Tuan se společně se svým kamarádem pustil do pronásledování, na prchajícího muže dokonce poštvali psa. Zloděje nakonec dostihli, a přestože ten už nekladl odpor a na cestě byla policie, Tuan ho zezadu ještě bodl mačetou. Muž o několik hodin později zemřel v nemocnici.

Byla to nutá obrana, hájil se

V dovolání Vietnamec tvrdil, že neměl v úmyslu zloděje zabít. „Poškozeného prý chtěl jen zadržet a předat policii. Nůž proti poškozenému použil jen proto, aby odvrátil jeho útok.

Tvrdí, že když poškozeného doběhl, obrátil se tento k němu a ohnal se proti němu předmětem, který držel v ruce. Přiznává, že zloděje bodl do hýždě, ale měl za to, že v těchto místech se nenacházejí žádné životně důležité orgány a že nemůže dojít k vážnějšímu zranění. Současně uvedl, že by jeho jednání mělo být posouzeno jako nutná obrana,“ uvedl z dovolání mluvčí Knötig.

NS ale Tuanovy námitky smetl ze stolu a dovolání odmítl s tím, že právo na spravedlivý proces není možno vykládat tak, že garantuje úspěch v řízení či zaručuje právo na rozhodnutí, jež odpovídá představám obviněného. Podle NS se soudy nižších stupňů se všemi námitkami obviněného beze zbytku vypořádaly.