Policejní debakl komentoval pro Český rozhlas Radiožurnál i ministr vnitra Stanislav Gross, který zatím nepojmenovaným viníkům z řad policie slíbil, že "věc pro ně bude mít velmi nepříjemnou dohru".

Kriminalisté dopadli Dunu včera dopoledne. Odvezli ho na výslech do Ústí nad Labem. Kolem půl čtvrté odpoledne ale utekl, když předtím ještě vyšetřovatelům vznesená obvinění přiznal. "Je to pro policii velká ostuda. Zjišťujeme, kdo útěk podezřelého zavinil," řekla mluvčí severočeské policejní správy Jarmila Hrubešová. Policisté později oznámili, že Dunu zadrželi včera ve 22:30 v místě jeho bydliště v Boleticích na Děčínsku.

K útěku mu stačila sponka

Ředitel krajské policejní správy Jiří Vorálek dnes popsal, jak se vůbec mohlo stát, aby tak nebezpečný zločinec zmizel z policejní budovy. "Podezřelý byl připoután k zařízení určeném k poutání osob. Jak sám říká, nalezl kancelářskou sponku a podařilo se mu pouta otevřít," řekl Vorálek v ČRo 1. Jak ale policejní ředitel přiznal, zadrženého muže v té chvíli nikdo nehlídal. Duna pak jednoduše odkráčel. Nejmenší problém ho nečekal ani na vrátnici, kde hlídači namluvil, že jej kriminalisté už pustili. "Chyba vrátného je nezvratná, protože si to vůbec neověřil," dodal Vorálek.

Je nyní na inspekci ministra vnitra, aby zjistila konkrétního viníka. Pokud však v Dunově útěku nespatří znaky trestného činu, příslušní policisté budou potrestáni pouze kázeňsky, tj. od důtky po finanční postih.

V Děčíně podezřelý ujel

Podobný neúspěch jako policisté z Ústí nad Labem zažili počátkem měsíce jejich děčínští kolegové. Podezřelý, kterého policejní hlídka nechala ve služebním autě chvíli bez dozoru, jim ujel a o den později se sám přihlásil na policii ve Vyškově u Brna.

Policie muže zadržela pro podezření, že poškodil zařízení jednoho děčínského hotelu. Podle původní verze policistů se muž choval agresivně a dokonce na jednoho z nich poštval psa.