Na nesourodý trojlístek mužů ve věku 44, 27 a 19 let přišla policie z brněnského oddělení u výstaviště v polovině dubna při kontrole auta. Ta však nebyla zcela náhodná. Ford Mondeo, který patřil nejstaršímu z nich, byl už jako podezřelý evidován delší dobu.

„Muž, který vůz řídil, byl pod vlivem návykových látek, jak se ukázalo, pervitinu. Při podrobnější kontrole se v autě našel speciálně upravený píchák na propichování pneumatik a také upravené pákové kleště. Když jsme objevili zjevně nové zlaté šperky, bylo jasné, že máme co do činění se zloději,“ uvedl kriminalista Pavel Bojanovský. Trojlístek recidivistů, který má za sebou od dvou do 14 pobytů za mřížemi za bývalé krádeže, s vyšetřovateli nespolupracuje. Prostě mlčí.

Kriminalista Pavel Bojanovský ukazuje „píchák“. Oblíbený nástroj vykradačů aut, kteří s ním nejprve probodnou pneumatiku.

Kriminalista Pavel Bojanovský ukazuje speciálně upravené pákové kleště zabavené při prohlídce auta zlodějů.

FOTO: Miroslav Homola, Právo

I tak se již však podařilo prokázat, že mají na svědomí mimo různých „drobností“ také krádeže v klenotnictvích v Brně, v Pohořelicích či Bučovicích. Scénář byl prakticky vždycky stejný. Dva starší čekali v autě a mladší šel do klenotů nejprve na obhlídku.

Kradli kola i automaty na nádraží

“Zjišťoval, kolik je v prodejně lidí, zda je za pultem muž či žena a podobně. Pak si obvykle nechal předložit plato zlatého zboží k výběru. To v okamžení vytrhl a z obchodu utekl do nastartovaného auta,“ doplnil kriminalista. V Bučovicích, kde použil proti prodavačce násilí, je už trestný čin kvalifikován jako loupež. Z právního hlediska to znamená, že by trojici mohl hrozit až desetiletý trest.

Zlato končilo obvykle v zastavárnách prodávané hluboko pod cenou, po zlodějně v Pohořelicích se dokonce pokusili prodat šperky přímo na náměstí v Mikulově. Mimo prodejny klenotů však kradli jízdní kola, prázdné pivní sudy, na svědomí mají i ukradený vysavač od benzinové pumpy, ze kterého nakonec vypáčili sto korun z kasičky, či nápojový automat na nádraží ve Slavkově. Z něj se vysypala tisícovka v drobných. Zařízení za 30 000 však kvůli tomu zcela zlikvidovali.