Ostravští hasiči na místě neštěstí pracovali do 04:00. "V našich silách ale nebylo strhnout celý barák. Odstranili jsme jen to, co bezprostředně ohrožovalo okolí a drželo jen na dobré slovo," řekl operační důstojník. Majitel podle něj nyní musí nechat vypracovat projektovou dokumentaci demolice, kterou předloží stavebnímu úřadu.

Provoz byl částečně obnoven

Doprava byla částečně obnovena: "Tramvaje na ulici 28. října už jezdí v obou směrech. Automobily jsme pustili ze směru od Poruby do centra Ostravy. V opačném směru bude komunikace uzavřená až do konečné demolice. Je nebezpečné kolem takové stavby chodit či projíždět," uvedl hasič. Podle něj místo nyní hlídají strážníci. "Během dopoledne tam budou nainstalovány zábrany," dodal.

Zřícení domu možná způsobily stavební práce

Asi čtvrtina domu, v němž měla kanceláře společnost Tchas, se zřítila v pátek krátce před 17:00. Při havárii nebyl nikdo zraněn, všichni pracovníci včas před nebezpečím unikli.

U budovy se prováděly stavební práce. "Těsně kolem zřícené stěny ještě dnes dopoledne dělníci kopali. Je možné, že to statika domu, který je starý několik desítek let, prostě nevydržela," řekl ČTK svědek havárie, který pracuje nedaleko. "Byl to strašný pohled. Najednou se zvedl oblak prachu a pak jsme viděli jen trosky," popsal havárii další ze svědků.

Mluvčí společnosti Tchas Roman Vank řekl, že v pátek v těsné blízkosti domu začaly sanační práce. "Chtěli jsme odizolovat vlhké zdivo. Najali jsme si proto specializovanou firmu. Dělníci stihli zdivo a základy jen odkopat," uvedl Vank.

Kriminalisté již začali vyšetřovat, zda je za havárii někdo zodpovědný. Pokud se prokáže, že za zřícení nese někdo odpovědnost, mohl by být obviněn z obecného ohrožení.

Zřícením domu vznikla podle předběžných odhadů škoda 20 milionů korun.