Kromě soudce Berky dostali devítiletý trest také konkurzní správce Daniel Thonat a Vladislav Větrovec, který měl být hlavou skupiny. PetrTuhý si vyslechl trest ve výši osmi let, Martin Jurenka bude ve vězení sedm let a osm měsíců. Libor Kindl a Miroslava Melicharová dostali tresty v délce 6,5 roku.

Zprošťující verdikty si v úterý vyslechli Pavel Hlavatý a Marta Čiháková, Vladimír Šiša a Jan Harangozzo.

Skoupili pohledávky podniků na hranici bankrotu

Skupinu odhalila policie v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil a poté zrušil údajně na základě padělaných dokumentů. Skupina podle žalobců postupovala tak, že skoupila pohledávky podniků na hranici bankrotu, pak firmy poslala do konkurzu a majetek pod cenou rozprodávala.

Vybírala si přitom podniky se sídlem v regionech Most, Chomutov a Česká Lípa, kde byl místně příslušný soudce Berka. Vedle Union banky jde o podezřelé konkurzy společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny, Báňské stavby Most, Zemědělské družstvo Kravaře, Mostecké obchodní sdružení a Grafostroj Cvikov.

Závěrečné řeči již před rokem

Závěrečné řeči v kauze zazněly před soudem již před rokem a soudci chtěli rozsudek vynést už loni v létě. Líčení ale bylo odročeno, neboť jeden z obžalovaných Daniel Thonat byl mezitím odsouzen v jiném případu gangu kuplířů.

Soud v Táboře tak musel počkat na chvíli, kdy se stal tento rozsudek pravomocným. Krajský soud v Plzni ale verdikt zrušil a celá kauza kuplířů se vrátila k novému projednání. Líčení naplánované na letošní březen bylo však odloženo na neurčito.

Kauza trvá přes tři roky

Soud se případem zabývá více než tři a půl roku a kauza tak patří k nejobsáhlejším v českém soudnictví. Z několika trestných činů, včetně zločinného spolčení, bylo obviněno celkem dvanáct osob.

Ti měli deseti firmám, které Berka poslal na základě falešných dokumentů do konkurzu, způsobit škodu 264 miliónů. Dalších víc než 200 miliónů se měli z firem pokusit odčerpat.

Trest pro Thonata za právní servis

Státní zástupkyně požadovala pro obžalované až dvanáctileté tresty, nejpřísnější navrhovala pro Berku. Hlavním aktérům v kauze navrhla také zákaz činnosti na deset let a propadnutí veškerého majetku.

Thonat podle soudu pro celou skupinu zařizoval právní servis. Za to už dostal tříletý podmíněný trest s odkladem na pět let. V kauze Berka pro něj jako konkurzního správce státní zástupkyně navrhla deset let vězení.