Třem z nich - Tomáši Mrňákovi, Pavlu Holoubkovi a Eduardu Kallovi - letos v červnu uložil chebský soud za zneužití pravomoci veřejného činitele podmíněný trest deseti měsíců vězení s odkladem na dva roky. Navíc jim na dva roky zakázal působení u policie.

Zbylým dvěma policistům Pavlu Davidovi a Petru Nachtigalovi účast na činu neprokázal a zprostil je obžaloby. Jak státní zástupce, tak všichni tři potrestaní policisté se proti rozsudku odvolali.

Soud rasismus neprokázal

Okresní soud neprokázal, že by strážci zákona ztloukli Billého kvůli jeho barvě pleti. "Rasový motiv soud neshledal. Nejpravděpodobnějším důvodem bití byla msta či výchovná lekce, neboť se Billý k policistům v minulosti choval arogantně," vysvětloval v červnu své rozhodnutí chebský soudce Karel Velek.

Billý naopak tvrdil, že ho policisté odvezli do lesa, kde ho mlátili a křičeli na něho, že je černá svině, která nemá ve společnosti místo. Jako tečku za bitím ho potupně pomočili.

K prvnímu stání u odvolacího soudu 2. října Billý nepřišel. Soudce Pravoslav Polák tehdy konstatoval, že se odstěhoval z trvalého bydliště a zdržuje se na neznámém místě. Zpravodaji Práva, který Billého náhodně zastihl v Plzni 14 dní před procesem, řekl, že se bojí k soudu přijít z obavy, aby se mu policisté nemstili.

Krajský soud se chce dnes znovu zabývat otázkou důvěryhodnosti svědecké výpovědi Karla Billého. Proto vyslechne znalce z oboru psychologie.