„Bylo prokázáno, že žalovaný při dostihu jako pořadatel porušil povinnost, kterou mu ukládá zákon na ochranu zvířat proti týrání,“ hájila podle ČTK verdikt soudkyně Miroslava Fuksová.

„Odvoláme se,“ zní ale z Dostihového spolku.

Klisna spadla na vodním příkopu, ztratila jezdce Faltejska, ale záhy cválala sama dál, než narazila do zábradlí. Doslova se na něj napíchla. Výsledek? Tržná rána, zničený kyčel, utracení.

O výši odškodnění se teprve rozhodne

Majitel šestileté hnědky vinil organizátory a tvrdil, že na možné nebezpečí upozorňoval. Žalobou se domáhal 760 000 Kč. O výši odškodnění bude ale soud teprve rozhodovat.

Místopředseda Dostihového spolku Jiří Kunát se obává, že úterní rozhodnutí je precedentní a žalobám budou nyní čelit i další závodiště, což v důsledku ohrozí celý sport. Podle něho je spolek zbaven odpovědnosti verdiktem příslušné dostihové komise, která závodiště schválila k provozu.

„Řídíme se stanovami, svodovým řádem a dostihovým řádem Jockey klubu a předpokládáme, že jsou v souladu s českou legislativou,“ namítal k verdiktu.

Při dostizích ročně zahyne řada koní, při loňském mítinku Velké pardubické byli utraceni tři. Nikdo ale dosud nepřišel s žádostí, aby za to organizátoři přijali vinu a platili. Dostihový svět s možností smrti koně počítá.

„Překážky jsou prostě riziko!“ poznamenala jedna ze svědkyň, jezdkyně a trenérka Martina Jelínková-Růžičková.