Podle obžaloby se gang v čele s důvěryhodně vypadajícím sedmapadesátiletým Šamaninem nejprve zaměřil na podnikatele, kterého téměř rok pod hrozbou násilí nutil k vyplacení peněz a uzavření nevýhodných smluv.

„Hrozili jemu i rodině fyzickou likvidací, že z něj peníze dostanou z živého i mrtvého. Nemocnice je prý pro něj moc dobrá, stačí mu les nebo hřbitov,“ popsala státní zástupkyně výhružky.

Zachtělo se mu podnikatelova bytu

Podnikatel prý nakonec kapituloval a gangu vyplatil 2,5 miliónu korun. To ale bylo stále málo. V obžalobě stojí, že se Šamaninovi zachtělo podnikatelova bytu v Brně za 1,8 miliónu, muž navíc musel podepsat nevýhodné smlouvy a platit neexistující dluhy v hodnotě přes tři milióny korun.

Tím se ale činnost gangu podle obžaloby nezastavila. Do hledáčku se jim měli dostat další dva brněnští podnikatelé. I po nich podle státní zástupkyně členové skupiny požadovali uznání neexistujících dluhů a podepsání směnek.

 

Dostal pěstí do břicha a bylo mu řečeno, ať si uvědomí, že má rodinu a že by měl respektovat pravidla.žalobkyně


„Na schůzce v restauraci na Pekařské ulici v Brně dostal poškozený pěstí do břicha a bylo mu řečeno, ať si uvědomí, že má rodinu a že by měl respektovat pravidla. Byl vyzván, aby k advokátovi přinesl všechny směnky, nebo že přiletí lidé z Moskvy, a on bude až do konce života žít ve strachu, protože nebude vědět, odkud to přijde,“ dodala žalobkyně.

Podle údajné hlavy gangu Šamanina je celá věc vykonstruována. Prohlásil o sobě, že je politický uprchlík a dříve působil ve vysokých funkcích v ukrajinské administrativě.

"Ženu mi zastřelili, bratrovi uřízli hlavu motorovou pilou"

„Ženu mi zastřelili, bratrovi uřízli hlavu motorovou pilou. Proto jsem odešel do České republiky, kde jsem chtěl využít své znalosti k obchodování. Nic protiprávního jsem tu nedělal,“ hájil se Šamanin.

Rozsudek nad skupinou by mohla soudkyně Dana Kancírová vynést ještě do konce týdne, členům gangu hrozí až 12 let vězení.