Policisté lidi varují, aby o případně podezřelé bankovce informovali buď je, nebo banku a nesnažili se padělek "poslat dál". Řekla to mluvčí krajské policie Martina Kohoutová.

"Pokud by tak lidé neučinili a bankovku dál uváděli do oběhu, vystavují se nebezpečí podezření ze spáchání protiprávního jednání, ať již přestupku na úseku financí a měny nebo některého trestného činu proti měně a platebním prostředkům," uvedla.

Podle Kohoutové bylo vloni za období od ledna do 23. února zjištěno na území Plzeňského a Karlovarského kraje padělání a pozměňování peněz v osmi případech. Letos je to jen na území Plzeňského kraje už 18 případů.

Policisté upozorňují, že na každé bankovce je právě kvůli ochraně před paděláním řada ochranných prvků. "Při laickém zjišťování pravosti bankovky doporučují odborníci bankovku prohlédnout z lícové i rubové strany a zaměřit se na vodoznak a ochranný okénkový proužek," uvedla Kohoutová.

Každý, kdo má pochybnosti o pravosti bankovky, může odmítnout její přijetí. V případě, že takovou bankovku už přijal, musí věc oznámit na nejbližší služebnu policie, případně některé bance. "Důležité jsou všechny okolnosti, které provázely získání bankovky, a tak je třeba počítat i s případným výslechem a odevzdáním předmětné bankovky nebo bankovek," dodala.

V České republice bývá ročně zadrženo vždy několik tisíc padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn. V roce 2007 jich bylo například 3524, o rok později 4584 a za tři čtvrtletí loňského roku 4904.