Děti by podle Sedláčkové mohly být předány otci do měsíce. Soud nad chlapci stanovil dohled, budou je navštěvovat sociální pracovníci. Chlapci sami chtějí k otci, který o jejich svěření do péče usiloval od odhalení kauzy.

V době, kdy byli hoši týráni, je matka od otce zcela izolovala. S mužem se před tím rozešla. Neměl ponětí, jak je s jeho potomky nakládáno. U soudního procesu pak opakovaně prohlásil, že jej to šokovalo. Syny v centru Klokánek pravidelně navštěvoval.

"Museli si zase zvyknout na otce. Bral si je zpočátku jen na procházky, pak na víkendy a v poslední době je to již tak, že jsou tři týdny u otce a týden v Klokánku," řekla vedoucí centra Zuzana Blažková.

Připomněla, že soudní znalec navrhl v prosinci 2008, aby se otestovalo, jak si děti na otce zvyknou. Chlapci s tím neměli žádné potíže. Jejich psychický stav se podle odborníků výrazně zlepšil. Chodí do školy a na pobyt u otce se těší. Podle psychologů se ale budou hoši, jimž je nyní deset a 12 let, vyrovnávat s následky týrání celý život.

Brutální týrání

Chlapci byli podle obžaloby týráni od léta 2006 do května 2007 v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Obžalovaní tam prý děti zavírali do klecí, bili je, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky.

Cílem bylo vytvořit z hochů lidi se zlomenou vůlí, připravené na slovo poslechnout jakékoli rozkazy. Odsouzení byli podle některých názorů členové náboženské sekty.