Ředitel ústavu Patrik Matoušů ve čtvrtek uvedl, že mladý muž se rozhodl na krátkou dobu ve výchovném zařízení dobrovolně zůstat. V zařízení má volnější režim než doposud. V pátek ale ředitel ČT řekl, že v řádech dnů muž ústav opustí. Vedení ústavu ho nemůže nadále k pobytu v zařízení nutit. Muž si prý hledá podnájem v Praze a chce pracovat jako číšník.

Mladík se musel léčit do dosažení plnoletosti. Poté mu soud léčení ještě o rok prodloužil. Protože muž čin spáchal jako nezletilý, nemá záznam v trestním rejstříku. Jako netrestanému mu proto nelze uložit hospitalizaci.

Hrozbou pro veřejnost podle ředitele mladík není. "Když bych měl mluvit za sebe, tak tu obavu zas až takovou nemám," řekl Matoušů. Znalecké posudky ale u pachatele kmetiněvské vraždy potvrdily rozsáhlou duševní a sexuální poruchu. Podle lékařů si hoch vraždu do posledního detailu naplánoval. Oběť zavraždil a poté ji sexuálně zneužil.

Usvědčily ho testy DNA

Třináctiletá dívka byla zavražděna před šesti lety na Nový rok mezi Kmetiněvsí a Hospozínem nedaleko Velvar. Nalezena byla u potoka nedaleko silnice mezi poli. K činu se po devíti měsících přiznal tehdy třináctiletý spolužák zavražděné, kterého usvědčily výsledky testů DNA.

Obyvatelé Kmetiněvsi na Kladensku nyní uvažují o tom, že kvůli propuštění mladíka z ústavu uspořádají petici. Podle svého starosty Luďka Kvapila by chtěli iniciovat legislativní změny, které by zabránily tomu, aby se podobní lidé mohli volně pohybovat na svobodě.