Policisté, kteří byli k případu smrti v Jihlavě přivoláni, se muže pokoušeli do příjezdu záchranářů oživovat, avšak bez úspěchu. Nebylo zjištěno cizí zavinění, přesné okolnosti úmrtí se vyšetřují.

„Mezi druhou a třetí hodinou odpoledne přivolali svědci události na místo policii a záchranku. Pán, odklízející sníh, totiž zkolaboval na ulici,“ uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. 

Podle ředitelky krajských záchranářů Vladislavy Filové muž trpěl srdeční slabostí, měl několikanásobný bypass. "Přes rychle poskytnutou masáž srdce a umělé dýchání muž zemřel na zástavu srdce," řekla Filová.

Vrstvu na silnici u Karlových Varů zřejmě podcenila 38letá řidička, která zahynula při střetu s nákladním autem. Její 13letá dcera, která s ní ve voze jela, byla převezena do nemocnice s podezřením na zranění páteře.

V Česku desítky nehod

V Česku se již staly desítky nehod. Dálnice D1 je v místě pokrytá vrstvou rozježděného sněhu. V Česku od rána hustě sněží, nejvíce právě na Moravě a ve Slezsku.

Řidič s pojízdnou prodejnou Family Frost musel v páteční odpoledne nasazovat řetězy při projíždění vedlejších ulic v Šarovech na Zlínsku. Bez nich by se na neupravené komunikaci jen stěží obešel.

FOTO: Aleš Fuksa, Právo

„Momentálně je to roztažené od Bratislavy až po Zlín, nahoru k Ostravě. Očekáváme ale, že další vlna sněžení ještě přijde,“ poukázal dispečer Národního dopravního informačního centra (NDIC) v Ostravě.

„Silnice jsou sjízdné jen s velkou opatrností. Na většině jsou vyjeté koleje a leží na nich rozbředlý sníh. Na dálnicích se občas tvoří kolony, někde jsou zúženy jen do jednoho pruhu, u Ostravy je dálnice D1 dokonce neprůjezdná,“ hlásil dispečer ostravského NDIC.

Zasněžená dálnice D2

FOTO: Milan Vojtek, Právo

ON-LINE: Husté sněžení v Česku

Komplikace i na železnici

Kvůli sněhu nabírají vlaky zpoždění na několika železničních tratích, zejména v okolí Přerova. Všechny tratě jsou sjízdné. Uvedla ti mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Se zpožděním až 30 minut musí podle ní cestující počítat v úsecích Ostrava - Vítkovice, Brodek u Přerova - Suchdol nad Odrou, Přerov - Říkovice a v úseku Přerov - Nezamyslice.

Kvůli havárii vlaku s automobilem byla uzavřena trať v úseku Dobříš - Malá Hraštice, doplnila mluvčí.

Kalamita ve Zlíně

Ve Zlíně vyhlásil krizový štáb krátce po 14. hodině kalamitní stav. „Úklid a údržba se nyní zaměří na hlavní cesty ve městě. Cílem je zabezpečit zejména prostupnost hlavních komunikací, přístup pro integrovaný záchranný systém a chod městské hromadné dopravy“, řekl náměstek primátorky Miroslav Šenkýř (ODS).

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Mapy.cz

Kromě situace, jak se vyvíjela do odpoledních hodin, vzbuzovala obavy i předpověď na další hodiny a dny.

Video

Sněžení komplikuje dopravu na Jihlavsku

Jižní Čechy jsou na tom nejlépe

Od jednoho do pěti centimetrů napadlo v pátek do 16:30 v Jihočeském kraji. „Jihozápad republiky dopadl v porovnání s ostatními regiony ČR poměrně dobře. Nejvíce sněhu napadlo v našem kraji ve východních částech sousedících s Vysočinou,“ potvrdil večer meteorolog František Vavruška z Českých Budějovic.

Video

Na Moravě místy napadlo až 15 cm sněhu

Ani silničáři nemuseli řešit závažné situace. „Přes den nefoukal vítr a ani tolik nesněžilo. Silnice jsou sjízdné a bez nehod,“ řekl Právu krajský dispečer Jan Štícha. Podle krajské policejní mluvčí došlo v kraji k asi 11 většinou lehkým dopravním haváriím.

S likvidací kalamitního stavu na Zlínsku pomáhá na hlavních i vedlejších silnicích veškerá technika.

FOTO: Aleš Fuksa, Právo

Od pátečního rána komplikuje husté sněžení dopravu také v Moravskoslezském kraji. Například na Hrabyňském kopci na Opavsku se doprava v obou směrech kvůli rozbředlé sněhové kaši na vozovce zpomalila a zvláště nákladní vozidla tudy projížděla s viditelnými problémy. Podle meteorologů bude sněžení pokračovat do večera.

Video

Nehody na sněhu zavřely D1 u Brna

„Trvale sněžit bude v Moravskoslezském kraji až do večera. Večer bude pak sněžení od jihozápadu přecházet ve smíšené srážky nebo mrznoucí déšť,“ uvedl Eva Auxtová z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Intenzita srážek by mohl podle ní slábnout až během soboty.