"Jinde ve světě se s tím nesetkáte, jen u nás. Přitom by stačilo, aby v této zemi byla vymahatelnost práva a ten, kdo hrubě porušuje pravidla, aby nesl tvrdé následky a třeba i krátké vězení, když nezaplatí pokutu. Jenže to u nás nehrozí, a tak se bude tvrdě kontrolovat," řekl Právu při kontrole v Brně Pavel Tomášek, který řídil modrou fabii.

Policisté narážky o zbytečném zastavování řidičů, kteří se ničeho nedopustili, vysvětlují tím, že řada řidičů jezdí opilých a jinak, než kontrolou, se to zjistit nedá. "Slušný řidič ztratí několik minut, ale odhalením piráta možná zachráníme život někoho, koho by přejel," poznamenala Jana Šípková z brněnské policie.

"Minule to bylo horší. Když vás během třiceti kilometrů kontrolují třikrát, tak už to fakt zdržuje. Dnes jsem potkal hlídku poprvé," svěřil se řidič z Chebska.

Hlídky mění stanoviště

Policie odmítá říci přesný počet policistů, kteří se do akce zapojili. Připouští ovšem, že jich není tolik jako při Kryštofovi. "Dopravním policistům budou tentokrát pomáhat na silnicích především jejich kolegové ze služby cizinecké a pohraniční policie a částečně kolegové ze služby kriminální policie a vyšetřování," řekla mluvčí policejního prezídia Andrea Filipová.

Akce Kryštof
Oficiální výsledky 

"Kontrolujeme rychlost, rozsvícená světla, vzorky na pneumatikách, lékárničky, občanský, řidičský a technický průkaz a technický stav vozidla. Hlídky se několikrát denně přesouvají na nová stanoviště, aby byly pro řidiče překvapením a ne jakýmsi trvalým inventářem vytipovaných úseků. Kontrolujeme od časného rána do pozdního večera, překvapit však můžeme samozřejmě i mnohem později," popsala mluvčí chrudimské policie Věra Hamáčková.

První dílčí výsledky policie zveřejní až v průběhu zítřka.