Skupina se soustřeďovala zejména na plastiky svatých, které se snažila prodávat do sousedního Německa. Škodu, kterou napáchala, žalobce vyčíslil na 26 miliónů korun. Škoda, která touto trestnou činností vznikla českému státu, se však odhadnout nedá.

Žaloba obsahovala 89 případů a žalobce ji četl téměř dvě hodiny. Podle ní část skupiny v různém složení se vloupávala do kostelů jak násilím, tak prostřednictvím klíčů a paklíčů. Mnohdy pachatelé zavítali na jedno a totéž místo i vícekrát. Jednak aby si objekt otypovali, obvykle si jeho vybavení vyfotografovali, následně udělali nabídku kupcům a pak se vraceli, aby vybrané věci ukradli.

Plastiky svatých a zařízení kostelů nabízeli zájemcům do SRN Jindřich Lemon (53) a jeho syn Jindřich (29), kteří měli v Praze zavedené starožitnictví. Než to jim ale zřejmě více vynášela právě projednávaná trestná činnost. Něco z vloupaček bylo nabízeno také na burzách v Buštěhradě. Neudaný zbytek uschovávali další žalovaní ve svých domech a garážích. Ti jsou žalováni z podílnictví.

Nepohrdli ani poštou či úřadem

"Lemon starší ani jeho syn se samotných vloupaček nezúčastňovali, zajišťovali ale obchody. Bohužel z ukradených předmětů se podařilo dopátrat jen některé. Bylo to hlavně díky tomu, že mnohé farnosti si již interiéry svých objektů natáčejí na videokazety. Každopádně je tato kauza jednou z největších, která se podařila v posledních letech rozkrýt," řekl k případu státní zástupce Zbyněk Eger.

Pravděpodobně největší ránu skupina udělala v Hradci u Stoda, kde se škoda vyšplhala až na 3,146 miliónu korun. Slušně se napakovali i v Praskolesích, kde byli opakovaně během dvou měsíců na přelomu let 1998-99 a odnesli odtud věci za více než jeden milión. Zhruba stejnou škodu napáchali také v kostele v Kotouni či Svojšíně nebo v Hradešicích na Klatovsku, kam se probourali zdí. Ke dvěma miliónům se dostala škoda způsobená v Sulislavi.

Cílem jejich zájmu ale nebyly jen předměty sakrálního umění, ale i plastiky umístěné v parcích. Tak jim za oběť padla například Dianina socha z pražských Letenských sadů, nebo bronzová Dívka s jablkem z Chotkových sadů. V závěru éry, zejména v roce 2001 se část skupiny přeorientovala na vykrádání obecních úřadů a pošt v menších obcích. Tento rozsáhlý případ bude soud projednávat až do konce února a jeho aktérům hrozí až 12 let vězení.