První informace o případu prosákly na veřejnost až tento týden u Okresního soudu v Tachově během hlavního líčení s partou kolem zbrojíře Pavla Uherčíka, který vyráběl nástražné výbušné systémy odpalované pomocí mobilního telefonu.

Zmínka o nástražném systému v motoru letadla padla u soudu v souvislosti s tím, že panovala určitá shoda u odpalovacího zařízení, které mělo výbuch v motoru letadla iniciovat, s tím, které se zajistilo u jednoho z obviněných právě v tachovské kauze. „Znalci vyvrátili, že by případy spolu souvisely,“ řekl soudce Miroslav Vajgant.

Do motoru letadla L 410, které je určeno pro přepravu čtyřiadvaceti pasažérů, se dostal nástražný výbušný systém v době, kdy stroj stál na letišti v Příbrami.

Bomba objevili při předletové kontrole

„Při předletové kontrole byl v motoru skutečně nalezen nástražný výbušný systém. Případ jsme kvalifikovali jako obecné ohrožení. Ve vyšetřování později pokračovali kolegové z krajského ředitelství policie Středočeského kraje,“ uvedla Monika Schindlová z příbramské policie Pachatele se detektivům dopadnout nepodařilo.

„Případ jsme po několika měsících odložili,“ uvedl mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek s tím, že policie nezná ani motiv. „Tím, že nemáme pachatele, tak těžko můžeme spekulovat o tom, co ho k tomu vedlo,“ vysvětlit Vinčálek.

Šlo nejspíš o vyřizování účtů ne o terorismus

Podle zdroje z letiště nemá incident nic společného s teroristickým útokem. „Šlo o vyřizování účtů mezi dvěma subjekty,“ uvedl zdroj, který je do případu zasvěcen. Podle něho se jednalo o podomácku vyrobený nástražný systém.

„Je vyloučené, aby se takto ohrožený letoun dostal do vzduchu. Před každým startem se provádějí důkladné předletové kontroly včetně vizuální prohlídky,“ dodal zdroj.