"Paní Chadimová prostě už nechtěla, aby řízení pokračovalo," potvrdil její právní zástupce Ivo Palkoska.

"Chadimová vytýká (pražskému městskému) soudu, že nebylo dodrženo její právo na obhajobu. Když jí soud uložil padesátitisícovou pokutu, považovala to za likvidační záležitost a obávala se dalších pokut. Brala to tak, že těmi pokutami se snažil předseda senátu odradit ji od dalšího pokračování," uvedl dál Palkoska s tím, že za takových okolností již ani ona sama v něm pokračovat nechtěla.

Rovněž podotknul, že jeho mandantka prohlášení o tom, že nechce, aby pokračovalo trestní stíhání, odevzdala soudci Dušanu Paškovi již při minulém hlavním líčení.

Vývoj kauzy

Spor mezi Chadimovou a Českou republikou o dům a pozemky na pražském Loretánském náměstí začal v roce 1991. Chadimová tehdy požádala o vydání majetku na základě restitučního zákona Bytový podnik Prahy 1 a ten její žádosti vyhověl. Hned následující rok však Obvodní úřad pro Prahu 1 a řád premonstrátů strahovského kláštera, o jehož majetek rovněž požádala, podaly na Chadimovou trestní oznámení kvůli padělání restitučních podkladů. Následovala i žaloba na určení vlastnictví.

Ve věci se již od roku 1995 jednalo pouze o vině, trest někdejší disidentce nehrozil, neboť jí prezident Václav Havel zaručil svou milostí beztrestnost. Civilní spor se na začátku letošního října podařilo dotáhnout do konce, když pražský městský soud uznal restituci neplatnou. Chadimová tak musí vrátit nemovitost státu. Obhájce Palkoska však tehdy řekl, že zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu.