„Porušil zákon o myslivosti .Ve správním řízení jsme ho už potrestali,“potvrdil Právu František  Bočan z odboru životního prostředí Městského úřadu ve Stodě.

O jaký konkrétní postih se jednalo, ale Bočan nechtěl říci s tím, že přestupkové řízení není veřejné a na výstup z něho mají právo jen zúčastněné osoby. S dalšími sankcemi se přidala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

„Za překročení zákona o ochraně přírody, kdy zakázaným způsobem lovu došlo k nezákonnému zasahování do přirozeného vývoje zvlášť chráněného živočicha, jsme udělili desetitisícovou pokutu mysliveckému spolku,“ uvedl šéf regionálního pracoviště ČZPI v Plzni Zbyněk Sevelka s tím, že rozhodnutí je už pravomocné, neboť dotčený spolek se proti pokutě neodvolal.

 

Byla to pitomost. Za ty maléry, které z toho teď máme, to opravdu nestálo. Jenže jsme nevěděli, jak se dravce, který nám způsobil velké škody, jinak zbavitmyslivec Ladislav Hodan

Nelegální past v podobě tzv. jestřábího koše myslivec nalíčil těsně vedle voliéry, kde spolek chová bažanty. Tvrdil, že se poblíž uhnízdil jestřáb, který si proklove díru v pletivu a v bažantnici zabíjí kuřata.

Koš s živým holubem jako návnadu tam nastražil proto, aby dravce chytil. „Byla to pitomost. Za ty maléry, které z toho teď máme, to opravdu nestálo. Jenže jsme nevěděli, jak se dravce, který nám způsobil velké škody, jinak zbavit,“ reagoval na celou záležitost Hodan.

Strach z trestního stíhání ale mít nemusí. I kdyby policisté dospěli k závěru, že se trestného činu pytláctví dopustil, po novém roce by museli obvinění zrušit.

Začne totiž platit novela trestního zákona, podle níž je trestně odpovědný pouze ten, kdo zakázaným způsobem uloví zvíře v hodnotě nejméně pět tisíc korun. A protože šéf myslivců jestřába neulovil, jeho jednání by mohlo být kvalifikováno maximálně jako přestupek.  

Naopak ohrožen trestním stíháním může být hospodář spolku, který jako člen myslivecké stráže nastražení koše schválil. V jeho případě policisté prověřují, zda nedošlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele.  

„Zřejmě si vyžádáme odborné posudky, abychom mohli ve věci rozhodnout,“ sdělil mluvčí policejního ředitelství Plzeň-jih  Libor Pilař.