„Podle dosavadních poznatků byla prasata bez omráčení usmrcena podříznutím. Takový způsob je u nás považován za týrání zvířat,“ řekl Právu Petr Pilous z krajské veterinární správy v Ústí nad Labem.

Znehodnocení masa

Během razie zabavili úředníci zhruba 850 kilogramů vepřového masa. „To znamená, že bylo znehodnoceno barvou a posléze odvezeno do kafilérie,“ uvedl Pilous a dodal, že na místě zůstalo 10 prasat.

Na nelegální jatka upozornil minulý týden lovosickou radnici místní myslivec. Při obchůzce areálu bývalého zahradnictví, v jehož části bydlí vietnamská komunita, narazil na zvířecí vnitřnosti. Úředníci a veterináři vydali v pátek předběžné opatření, na které ale provozovatel jatek nebral zřetel.

Podnikatel se přiznal

„Během víkendu zřejmě stačil většinu vnitřností z areálu odvézt,“ připustil Pilous a dodal, že podnikateli, který se k nelegální porážce prasat přiznal, hrozí ve správním řízení až půlmilionová pokuta.

Případem se vedle policie bude zabývat také krajská hygiena, která by měla prověřit, zda se maso z nelegálních jatek neobjeví na talířích v některých restauracích na severu Čech. Těžko totiž předpokládat, že by takové množství masa bylo určeno pouze pro omezený počet lidí. Provozovatel černých jatek totiž tvrdí, že prasata porážel pro své kamarády.