"Ležící spolupacienti slyšeli ze záchodu podivnou ránu jako kdyby bouchl špunt od šampusu. Vůbec netušili, co se stalo. Zavolali proto sestru, která tam našla muže už mrtvého. Byla to jasná sebevražda," řekl šéf plzeňských kriminalistů Josef Chyba.

Vojenští zdravotníci jsou zděšeni. Ozbrojeného pacienta připomínajícího časovanou bombu v nemocnici ještě neměli. "Běhá mi mráz po zádech, když si uvědomím, že takový člověk mohl přijít například na lékařský pokoj nebo sesternu a začít střílet jen proto, že se nevyrovnal s diagnózou," řekl jeden z lékařů vojenské nemocnice. Její vedení se ke střílejícímu pacientovi oficiálně nevyjádřilo.

Podle psychologů jsou obavy zdravotnického personálu opodstatněné. "Reakce pacienta na špatnou diagnózu mohla být mnohem horší. Stačilo, aby byl psychicky labilnější a špitál se mohl rázem změnit v jatka," reagoval na případ klatovský psycholog Karel Havlík. Podle něho už skutečnost, že si muž vzal do nemocnice zbraň, je zarážející. "Zřejmě už tušil, že mu doktoři nohu nezachrání. Psychicky to potom neunesl. Ještě že byl natolik přemýšlivý, že ublížil jen sám sobě," dodal Havlík.

Žádné kontroly

Ve Vojenské nemocnici neexistuje žádná ochranka kromě strážných na bráně, kteří ale pacienty nekontrolují. "Dříve v nemocnici alespoň fungoval dozorčí důstojník, který jednotlivá oddělení večer obcházel a kontroloval. Potom, co ho zrušili, tady žádná bezpečnostní opatření nejsou," shodli se oslovení lékaři.

Volnost pacientů připouští i mluvčí plzeňské fakultní nemocnice Renata Jenšíková. "Pokud si chce běžný pacient při příjmu schovat osobní věci do nemocničního trezoru, je to možné. V tom případě se pořizuje soupis věcí. Pokud ale pacient bude trvat na tom, že si chce osobní věci uložit na pokoji v nočním stolku, má na to podle nemocničního řádu právo a věci nepodléhají kontrole. Takže kdyby měl mezi mýdlem třeba zbraň, tak to nikdo nezjistí," konstatovala Jenšíková.

Upozornila však, že jiná pravidla platí na rizikových odděleních jako je například psychiatrie. "Tady se pacientům věnuje z hlediska bezpečnosti mnohem větší pozornost," vysvětila mluvčí nemocnice.