Láska, alkohol, žárlivost a agrese. Lidské vlastnosti, které se těžko snášejí dohromady, sehrály hlavní roli v rodinné tragédii, která se odehrála v polovině letošního června v Křtinách na Blanensku. Během osudové sobotní noci ve vesnici v Moravském krasu zavraždil 25letý syn 33letého milence své 44leté matky. 

Partner svoji družku urážel, sprostě jí nadával. Z vraždy obviněný mladík zdůvodnil svůj útok obavou, že na opilý druh zaútočí na něj a jeho matku sekerou.

Táborový oheň v trampské osadě

Půlnoční strkanici, na jejímž konci zůstala bodná rána nožem v hrudi oběti, předcházelo několik výstupů, které sledovala asi šedesátka lidí. Tolik se jich přišlo bavit do místního lomu k táborovému ohni trampské osady Cvrček. Pilo se pivo a také se zpívalo.

Zavražděný Vladimír, který se svou o jedenáct let starší družkou bydlel v domku po prarodičích zhruba půldruhého měsíce, vypil zřejmě víc než bylo zdrávo. Alkohol v něm probudil agresi, kterou se podle mnoha svědků vyznačoval vždycky, když se opil.

 

Volala jsem na Vláďu, ať toho nechá, že se malý bojí, že pláče a má strach. Neposlechl mě.Matka obviněného muže

Svoji družku začal před všemi urážet. Bylo mu jedno, že urážky slyší nejen její dospělý syn, který s nimi u ohně byl, ale i jeho osmiletý vlastní syn z prvního manželství, který byl v té době u otce na návštěvě.

Vladimír se neuklidnil ani po příchodu domů, kde se dostal do sporu s Janem. Došlo ke strkanici, kde Jan, zřejmě odhozený Vladimírem, rozbil skleněnou výplň dveří.

Údajně vyhrožoval zabitím sekyrou

„Volala jsem na Vláďu, ať toho nechá, že se malý bojí, že pláče a má strach. Neposlechl mě,“ popsala Alena. Podle výpovědi obžalovaného došlo ke zlomu v okamžiku, kdy měl Vladimír začít vyhrožovat, že je zabije sekerou a odešel na chvíli do garáže. Jan se v tu chvíli vrátil z chodby do domku a v kuchyni vzal nůž. Když se Vladimír vrátil od garáže bez sekery bodl jej do hrudníku.

„Ani nevím jak se to stalo, nůž byl v něm střenka upadla. Ještě na mě křičel, ať jdu za ním na dvůr, že si to tam rozdáme. Pak ale upadl a zemřel,“ popsal Jan. On i jeho matka, která zavolala záchranku se sice snažili ještě o první pomoc umělým dýcháním a masáži srdce ale marně.

„Nikdy mě přitom nebil, vycházel dobře i se synem Janem, který mu přišel pomoct s opravami domku, který jsme dávali dohromady, byli jsme šťastní,“ popsala soužití nešťastná žena. Jejímu synovi nyní hrozí za vraždu až patnáct let vězení. Ortel padne zřejmě ve čtvrtek.