Na dotaz ČTK to dnes uvedla soudkyně Markéta Binderová ze soudu šestého pražského obvodu, která měla kauzu na starosti. "Odvolání bylo zamítnuto a náš rozsudek byl potvrzen," konstatovala.

Odsouzený muž loni v květnu zbil svého tehdy pětiměsíčního synka tak surově, že mu trvale poškodil mozek. Chlapec v důsledku bití oslepl, ohluchl, špatně mu fungují ledviny a má stálé bolesti. Trpí rovněž poúrazovou epilepsií. Od loňského srpna je proto pod stálým lékařským dohledem v kojeneckém ústavu pražské Thomayerovy nemocnici.

Matka stíhaná nebyla

Soud Olšáka uznal vinným ze dvou trestných činů - z těžké újmy na zdraví a z týrání svěřené osoby. Podle rozsudku svého syna fyzicky týral již před tragickou událostí. Svědci, zejména sousedi, totiž vypověděli, že na dítěti několikrát viděli modřiny.

Olšák se ale přiznal jen k poslednímu tragickému útoku na dítě. Řekl, že svého činu lituje. Šlo podle něj o chvilkový psychický zkrat. Dítě zbil prý proto, že ho rozčilil pláč kvůli rostoucím zubům. Když si uvědomil, co udělal, začal mu dávat umělé dýchání, dělal mu srdeční masáž a přivolal sanitku.

Matka dítěte trestně stíhána nebyla. Žalobkyně Věra Matesová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6 již dříve uvedla, že se nikdy neprokázalo, že by se matka nějakým způsobem na týrání dítěte podílela nebo by mu byla přítomna.